Ludwik Dorn
Ludwik Dorn jest polskim politykiem o korzeniach żydowskich (przyjął chrzest w okresie dorosłości). Był członkiem Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Pisze bajki dla dzieci i zajmuje się tłumaczeniami poezji oraz powieści szpiegowskich.
Ludwik Dorn - życiorys
Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 r. w Warszawie. Jego ojcem był Henryk Dornbaum (później skrócone), należący przed wojną do ukraińskiej i polskiej partii komunistycznej. Część rodziny Ludwika Dorna zginęła podczas II wojny światowej. Henryk ukrył się w Kazachstanie, z którego wrócił już po 1945 r. Był członkiem PPR i PZPR. Prowadził także zajęcia z marksizmu i leninizmu na Politechnice Warszawskiej. Później zarządzał salonem optycznym.
Ludwik Dorn był w dzieciństwie harcerzem. Drużyną zarządzał m.in. Antoni Macierewicz, który stanął później na czele redakcji "Głosu" (Dorn pisał tam teksty). Młodzi chłopcy buntowali się przeciwko władzy, pisząc na ścianie słowa czci dla pomordowanych robotników.
Ludwik Dorn studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył w 1978 r. Tam też poznał Kingę Dunin i Jacka Kuronia. Działał w Komitecie Obrony Robotników i Komitecie Samoobrony Społecznej "KOR".
W latach 80. Ludwik Dorn był aresztowany, a następnie wypuszczony w wyniku porozumień sierpniowych. Dołączył do NSZZ „Solidarność”, a także KSR-u. W okresie stanu wojennego ukrywał się, gdyż był ścigany przez władze PRL. Ostatecznie zgodził się nie łamać więcej prawa. Jego zobowiązanie pojawiło się w programie telewizyjnym, mającym wieszczyć koniec opozycji. Niedługo potem napisał "Odbudowę państwa", manifest polityczny, w którym wzywał do zjednoczenia środowisk katolickich i wojskowych. Przez krótki czas Ludwik Dorn współpracował z Macierewiczem przy tworzeniu Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Żoną Ludwika Dorna jest Izabela Śmieszek-Dorn, specjalistka od charakteryzacji, wizażu i sztuki malowania na ciele. Mają cztery córki. Należący do Dorna pies, Saba, wywołał w 2007 r. sensację, ponieważ właściciel przyprowadził ją do Sejmu, gdzie rzekomo sznaucerka zniszczyła meble. Saba miała być też wyprowadzana w asyście funkcjonariuszy BOR-u.
Ludwik Dorn - działalność polityczna
Po transformacji ustrojowej, Ludwik Dorn rozpoczął pracę w Kancelarii Prezydenta przy Lechu Wałęsie, a jego przełożonym był Jarosław Kaczyński.
W 1992 r. Dorn zasiadał na stanowisku wiceprezesa Porozumienia Centrum, założonego przez Jarosława Kaczyńskiego. Następnie pracował jako rzecznik jego brata, Lecha Kaczyńskiego. Wystartował do parlamentu z listy Akcji Wyborczej Solidarność.
W 2001 r. Ludwik Dorn stał się wiceprezesem nowo utworzonej partii Prawo i Sprawiedliwość. W 2005 r. został mianowany ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie został wiceprezesem Rady Ministrów. W 2007 r. podał się do dymisji. Przez kilka miesięcy Ludwik Dorn był marszałkiem Sejmu. W tym samym roku został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości. Założył i stanął na czele ugrupowania Polska Plus, które opuścił po tym jak jego członkowie poparli kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta. Miało to miejsce po katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
W 2011 r. Ludwik Dorn powrócił do współpracy z PiS-em, z którego listy wystartował jako niezależny kandydat na posła. Następnie związał się z Solidarną Polską, założoną przez Zbigniewa Ziobrę. Wkrótce odszedł z tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydował do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej, jednak nie otrzymał mandatu. Poparł kandydaturę Andrzeja Dudy na prezydenta RP.
Ludwik Dorn - książki
Ludwik Dorn zajmuje się pisaniem bajek. "O śpiochu tłuściochy i o psie Sabie" otrzymała wyróżnienie na konkursie poezji dla dzieci.
W latach 80. tłumaczył książki Johna le Carré i Lena Deightona, używając pseudonimu Dorota Lutecka. Przełożył także poezję Johna Keatsa i Williama Butlera Yeatsa.
Blog Ludwika Dorna w Onecie, założony w 2007 r. otrzymał tytuł Bloga Roku 2018. Ostatnie wpisy pochodzą z 2015 r., kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy w Polsce.
Data urodzenia | 05.06.1954 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze