Trwa ładowanie...
d1tfos9
05-02-2020 00:20

Związek zuchów czyli młodych harcerzy. Projekt dla szkół elementarnych

książka
Oceń jako pierwszy:
d1tfos9
Związek zuchów czyli młodych harcerzy. Projekt dla szkół elementarnych
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1946.

Reprint wydania z 1918 roku "Związek zuchów czyli młodych harcerzy"

Od wydawcy
We wstępie do książeczki ksiądz Jan Mauersberger podaje genezę projektu Związku Zuchów. Autorką jest jego uczennica, nauczycielka szkół miejskich w Sulejówku, Bolesława Zienkowiczówna, która zaadaptowała założenia ideowe do praktyki życiowej – w szkole i do bezpośredniej pracy harcerskiej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że autorzy licznych publikacji o początkach ruchu zuchowego na ziemiach polskich i w wyzwolonym kraju nie dostrzegają różnicy nazwisk: Bolesławy Zienkowiczówny i Jadwigi Zienkiewiczówny, pisząc o Bolesławie Zienkiewiczównie lub przypisując twórczość Bolesławy Jadwidze. Dla prawdy historycznej warto skorygować ten błąd.

hm. Wojciech Śliwerski

Młodzież to przyszłość narodu; wychowanie młodzieży jest więc najważniejszym obowiązkiem narodowym, do spełnienia którego jesteśmy wszyscy powołani.

Młodzież szkół średnich posiada licznych wychowawców w osobach nauczycieli i rodziców; dzieci szkół elementarnych są przeważnie pozbawione odpowiedniego kierunku, gdyż ich rodzice nie mają szczytnego poczucia swych zadań wychowawczych, a nauczyciele często posiadają zbyt małe wykształcenie pedagogiczne.

Związek zuchów czyli młodych harcerzy. Projekt dla szkół elementarnych
Numer ISBN

978-83-8095-430-4

Wymiary

113x150

Oprawa

twarda

Liczba stron

248

Język

polski

Fragment

Program pracy
I. Praca obyczajowa.

Rok I. Praca z zuchami zaczyna się od rzeczy zewnętrznych, łatwych, które są widoczne w klasie. Nad każdem poszczególnem ćwiczeniem zadanem przez nauczycielkę, dziecko pracuje w ciągu tygodnia. Np. zuch myje się codziennie, nie bije kolegów, nie przezywa i nie przeklina, bawi się zgodnie, siedzi na lekcjach cicho, prosto, nie płacze, jest pilny, posłuszny, stara się usłużyć kolegom i t. d. W razie nie zachowania swego tygodniowego zobowiązania zuch ponawia to samo ćwiczenie.

Rok II. Zakres ćwiczeń zucha przenosi się na zakres poza szkołą, w domu, na ulicy. Zgoda z rodzeństwem, pomoc rodzicom, odrabianie zadanych lekcji, grzeczne obejście się z rówieśnikami, nieużywanie brzydkich słów, przekleństw, poszanowanie cudzej własności i t. d.

Rok III. i następne. Praca polega na wprowadzeniu w życie prawa Związku:

1. Zuch mówi zawsze prawdę.
2. Zuch pomaga innym, codziennie spełnia przyjacielską usługę.
3. Zuch jest przyjacielem wszystkich a bratem każdego Zucha.
4. Zuch jest przyjacielem zwierząt.
5. Zuch jest posłuszny rodzicom, nauczycielom i drużynowym.
6. Zuch jest pogodny, wesoły, nie przeklina i nie wymyśla.
7. Zuch nie myśli o brzydkich rzeczach, nie mówi ani nie czyni nic nieczystego.
8. Zuch jest oszczędny.
9. Zuch kocha Polskę, dla niej się uczy, staje się dobrym i dzielnym.
10. Zuch kocha Boga, modli się rano i wieczór, do kościoła uczęszcza w niedzielę i święta, spełnia powinności, które Jezus Chrystus i kościół na niego wkłada.

II. Praca fizyczna.
Praca fizyczna polega na gimnastyce, mustrze ćwiczeniu zmysłów, wycieczkowaniu, obozowaniu, grach harcerskich i sprawnościach, poznaniu otaczającej przyrody.

Stan służby
W III roku nieprzerywanej służby zuch składa miesięczne przyrzeczenie na I prawo i może otrzymać odpowiedni znaczek np. z wizerunkiem Kościuszki. Następnych miesięcy zobowiązuje się do innych praw, więc w ciągu roku wypełnia wszystkie dziesięć. Potem może nosić znaczek na tle amarantowo-białem. Jeśli nie spełni miesięcznego przyrzeczenia, traci prawo noszenia znaczka, a w następnym miesiącu musi zacząć pracę na nowo. W dalszych latach zuchowania, dopóki nie będzie przyjęty do związku harcerstwa, może nosić dwie lilijki na kołnierzu.

Przyrzeczenie Zucha: Ja N. N. obiecuję w ciągu miesiąca zachować nasze prawo jak następuje: (odczyta je). Przyrzeczenie odbywa się po odpowiedniem przemówieniu drużynowej lub drużynowego, wobec oddziału zuchów. Drużynowy lub drużynowa po przyrzeczeniu podaje rękę zuchowi i zaznacza, że go przyjmuje do związku zuchów.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfos9
d1tfos9
d1tfos9
d1tfos9