Trwa ładowanie...
d2pciwv

Wojciech Siudmak

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Wojciech Siudmak nie jest jedynie ilustratorem, bowiem przede wszystkim maluje, rysuje i rzeźbi, będąc człowiekiem sympatycznym i wygadanym. Artysta podziela poglądy Narcyzy Żmichowskiej oraz Leonardo, według których malarstwo zdecydowanie góruje nad rzeźbą i innymi formami sztuki.

Wojciech Siudmak - życiorys

Wojciech Siudmak jest absolwentem stołecznego liceum plastycznego (gdzie przyjaźnił się z Bogusławem Polchem i Grzegorzem Rosińskim) oraz Akademii Sztuk Pięknych, również w Warszawie. W roku 1966 wyemigrował do Paryża, gdzie rozpoczął studia w jednej z prestiżowych szkół kierunkowych. Od tego czasu Wojciech Siudmak praktycznie nieprzerwanie mieszka we Francji, swoim drugim domu, gdzie z powodzeniem tworzy.

W 1975 roku osiadł w Seine-et-Marne pod Paryżem, ma żonę oraz dwie córki i wnuka. Wojciech Siudmak uważa się za bibliofila, zakochanego w literaturze i pięknych wydawnictwach. W jego twórczości odnajdujemy najwięcej nawiązań do epoko Renesansu. Nie cierpi blokad, zwłaszcza nakładanych odgórnie ludzkiej wyobraźni.

Wojciech Siudmak - kariera

Retrospektywne wystawy Wojciecha Siudmaka pokazywane są już od 1988 roku. Rok później miała miejsce wystawa w prestiżowym paryskim Palais de Tokyo – Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Począwszy od Cyklu Wystaw Retrospektywnych Fantastyczne światy w najważniejszych spośród muzeów w naszym kraju, imprezy z pracami malarza biją rekordy popularności. Ważną dla kariery Wojciecha Siudmaka była również ta na wieży Eiffla, która symbolizowała początek nowego tysiąclecia, podkreślając fantazje w perspektywie prędko zbliżających się nowych czasów. Artysta wystawiał m.in. w Egipcie na fasadzie jednej ze świątyń, w Rzymie, Belgii, Nowym Jorku czy w Niemczech i Kanadzie.

Prace Wojciecha Siudmaka były reprodukowane w miesięczniku "Fantastyka", uzupełniały także bibliofilskie wydania książek Franka Herberta czy Miguela de Cervantesa. Zdobią największe prywatne kolekcje, plakaty spektakli, wydarzeń muzycznych, przeglądów filmowych o międzynarodowym znaczeniu (Cannes oraz Montreal), okładki książek, płyt. Obrazy artysty są symbolami graficznymi imprez, bywają też używane przez wielkie firmy, zaawansowane technologicznie.

Wojciech Siudmak - twórczość

Wojciech Siudmak pozostaje pod wpływem mitologii greckiej, twórczości Philipa K. Dicka, a także Einsteina, Verne'a czy Pascala. Nie bez znaczenia była również historia, za to mało tutaj nawiązań do współczesnych wynalazków. Dewiza Wojciecha Siudmaka brzmi "Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery". Artysta uznany został za wybitnego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Korzenie tego rodzaju sztuki uosabiają surrealistyczne dzieła Magritte'a czy Dalego, do którego jest często porównywany na świecie. Prace Wojciecha Siudmaka oglądali m.in. reżyserzy George Lucas i Federico Fellini, pisarz Kim Stanley Robinson, kompozytor Francis Lay. Artystę odznaczono licznymi honorowymi obywatelstwami, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres, statuetkami Złotego Hipolita i Oxygenusa. Wojciech Siudmak został Wybitnym Polakiem we Francji w kulturalnej kategorii konkursu. Jest założycielem Fundacji Siudmak Arkana XXI wieku i ojcem Światowego Projektu Pokoju z symbolem monumentem "Wieczna Miłość".

W 2015 roku nakładem Rebis Dom Wydawniczy Sp. z o.o. ukazała się książka Wojciecha Siudmaka. Ciekawy album przedstawia najbardziej znane prace artysty, zarówno z komentarzami jego autorstwa, jak i pozostałych znawców wielkiej sztuki. To siódme z kolei dzieło Wojciecha Siudmaka w Polsce i na świecie.

d2pciwv

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pciwv
d2pciwv
d2pciwv