Świat mitów i Mali bogowie – recenzja komiksów wydawnictwa Egmont
Mitologia starożytnych Greków doczekała się niezliczonej ilości opracowań, adaptacji i artystycznych wcieleń. A i tak ciągle da się w tym temacie powiedzieć i przekazać coś nowego. Świadczą o tym nowe komiksy Egmontu z serii "Świat mitów" i "Mali bogowie".
"Świat mitów" to seria powstała z inicjatywy Luca Ferry'ego, francuskiego filozofa i publicysty. Dwa pierwsze tomy – "Dedal i Ikar" oraz "Antygona", na pierwszy rzut oka przypominają klasyczne frankofońskie komiksy historyczno-edukacyjne. Takie, których autorzy biorą na warsztat znaną opowieść i bez większego zaangażowania przystosowują do komiksowego formatu.
Ale nic bardziej mylnego. Pierwsze dwa komiksy spod znaku "Świat mitów" to coś więcej niż "lektura szkolna w obrazkach". To przede wszystkim sprawnie poprowadzone opowieści, które można odczytywać nawet bez znajomości oryginałów. Innymi słowy, autorzy byli wierni materiałom źródłowym, ale wyszli poza schemat i stworzyli ciekawy, "samodzielny" komiks.
Wartość dodaną stanowi rozbudowane posłowie Luca Ferry'ego, który nadaje filozoficzny/kulturowy kontekst przedstawianym opowieściom. Oferuje świeże (dla większości czytelników) i pogłębione spojrzenie na mit o Dedalu i Ikarze, a tragizm "Antygony" przedstawia w świetle filozofii Hegla. Niełatwa to lektura, ale wielce pouczająca i niespotykana w tego typu komiksowych publikacjach.
W serii "Świat mitów" mają się także ukazać: "Iliada", "Odyseja", "Gilgamesz" i "Edyp".
Zupełnie inne podejście do greckiej mitologii prezentuje seria "Mali bogowie". Te komiksy są skierowane przede wszystkim do młodszych czytelników, ale i dorośli znajdą tu coś dla siebie. "Mali bogowie" to komedia w czystej postaci. Przeważnie jednostronicowe historyjki z (mniej lub bardziej) trafną puentą, które pokazują mieszkańców Olimpu w niecodziennych sytuacjach.
Humor, zabawna kreska i oryginalne spojrzenie na greckich bogów, herosów i ich mityczne dokonania tworzą wyśmienitą serię. Pod "Małymi bogami" podpisał się duet Christophe Cazenove (scenarzysta znany w Polsce z "Sisters") i Philippe Larbier (rysownik).