Trwa ładowanie...
d2000f5
4 lutego 2020, 14:47

Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości

książka
Oceń jako pierwszy:
d2000f5
Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwszy na polskim rynku wydawniczym leksykon prezentujący frazeologizmy z zabytkowymi formami języka polskiego. Słownik dokumentuje związki wyrazowe z reliktami fonetycznymi, fleksyjnymi, słowotwórczymi, leksykalnymi, semantycznymi, składniowymi, ukazując skalę dziedzictwa kulturowo-językowego w polszczyźnie XXI wieku.

Słownik pozwala lepiej poznać związki frazeologiczne, w skład których wchodzą archaizmy, a także zrozumieć ich funkcjonowanie we współczesnym języku polskim. Na co dzień bowiem posługujemy się takimi frazeologizmami, ale na ogół nie jesteśmy świadomi, że stanowią one pamiątki po wcześniejszych etapach rozwoju polszczyzny.

Słownik zawiera:

ponad 500 haseł – zabytkowych form języka polskiego,

około 1000 frazeologizmów, w skład których wchodzą stare wyrazy,

autentyczne przykłady ilustrujące użycie frazeologizmów,

ciekawostki językowe,

alfabetyczny indeks archaizmów będących częścią związków frazeologicznych.

Dodatkowe informacje o słowniku:

wyrazem hasłowym jest archaizm, anachronizm lub historyzm wchodzący w skład danego związku frazeologicznego,

hasła uporządkowano w układzie alfabetycznym, w obrębie każdego z nich zamieszczono związki wyrazowe,

niektóre artykuły hasłowe zakończono dodatkowym komentarzem odautorskim, na który składają się m.in. wskazówki faktograficzno-etymologiczne czy dane na temat ewolucji formalno-znaczeniowej poszczególnych słów czy związków wyrazowych.

Słownik jest przydatny zarówno dla językoznawców, jak i w edukacji akademickiej i szkolnej. Jego adresatem jest każdy miłośnik mowy ojczystej.

Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości
Numer ISBN

978-83-01-20063-3

Wymiary

165x235

Oprawa

twarda

Liczba stron

352

Język

polski

Recenzja

Praca Agnieszki Pieli sytuuje się w obszarze historycznej (prymarnie, choć faktycznie także współczesnej) frazeologii polskiej. Sądzę, że autorka po prostu traktuje diachronicznie dynamicznie rozumianą współczesność językową jako ostatnią fazę historii języka - co osobiście jest mi bardzo bliskie. Tymczasem historyczna frazeologia to teren relatywnie słabo dotąd rozpoznany przez badaczy. I to jest pierwsza, dla historyka języka polskiego najważniejsza naukowa przesłanka, stanowiąca o wartości opracowania Agnieszki Pieli.

Autorka ma całkowicie rację, twierdząc, że „[…] istniejące słowniki ogólne i frazeologiczne nie dają wyobrażenia o bogactwie i rozmaitości archaicznych wyrazów i ich form «skostniałych» w połączeniach wyrazowych”. Tak zatem formułuje sama cel swego opracowania: „Ustalenie zasobu współcześnie występujących frazeologizmów i przysłów z archaicznym komponentem, a tym samym ustalenie łączności między dawną a współczesną polszczyzną – oto nadrzędne cele, jakie przyświecały autorce niniejszego słownika podczas opracowania niniejszego zbioru”. Szczególnie bym tutaj podkreślił ten związek między dawną a współczesną polszczyzną. Sam też jestem zdania (czemu zresztą dałem na piśmie wyraz), że wielu zjawisk językowych nie można wytłumaczyć wyłącznie z punktu widzenia współczesnego języka polskiego. Innymi słowy, między polszczyzną dawną a współczesną istnieją liczne powiązania, a dzisiejszego jej stanu niepodobna do końca zrozumieć i opisać bez znajomości jej dziejów.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2000f5
d2000f5
d2000f5
d2000f5
d2000f5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj