Trwa ładowanie...

"Skarga Utraconych Ziem" – recenzja komiksu wydawnictwa Egmont.

Kolejna reedycja tytułu, który znamy na pamięć? Tak, ale poczekajcie, aż nowa edycja "Skargi Utraconych Ziem" trafi w wasze ręce. Już zawsze będziecie chcieli czytać tylko tak wydane komiksy.

"Skarga Utraconych Ziem", scen. Jean Dufaux, rys. Grzegorz Rosiński"Skarga Utraconych Ziem", scen. Jean Dufaux, rys. Grzegorz RosińskiŹródło: Materiały prasowe
dpb1owj
dpb1owj

"Skarga Utraconych Ziem" to obok "Thorgala" najsłynniejszy komiks zilustrowany przez Grzegorza Rosińskiego. Choć są i tacy, którzy cykl o księżniczce Sioban cenią nawet wyżej niż przygody dzielnego Aegirssona. Oczywiście to sprawa dyskusyjna, co nie zmienia faktu, że "Skarga Utraconych Ziem" to pod każdy względem doskonałe fantasy, które mimo upływu lat (pierwszy tom ukazał się w 1993 r.) wciąż porywa i jest źródłem pierwszorzędnej rozrywki.

Komiks - renesans gatunku

Nowe wydanie zbiorcze "Skargi Utraconych Ziem", podobnie jak te z 2009 i 2013 r., zawiera 4 pierwsze tomy serii przepięknie zilustrowane przez Rosińskiego (potem zastąpił go Philippe Delaby), opowiadające o zmaganiach młodziutkiej księżniczki w królestwie położonym na wyspie trawionej niekończącym się konfliktem dobra ze złem.

Scenarzysta Jean Dufaux (m.in. "Murena" i "Dżin") opierając się na celtyckich legendach i mitach, umiejscowił akcję komiksu w średniowieczu, gdzie realia historyczne żyją w symbiozie z elementami świata fantastycznego. Pojawiają się więc czarownice, starodawne przepowiednie, paktowanie z diabłem czy baśniowe stworzenia.

Skarga Utraconych Ziem Materiały prasowe
Skarga Utraconych ZiemŹródło: Materiały prasowe

Ale "Skarga Utraconych Ziem" to przede wszystkim opowieść o ludziach targanych wielkimi namiętnościami, którzy w walce o władzę muszą zmierzyć się nie tylko z oponentem, ale także swoimi słabościami z ciążącym nad nimi fatum.

dpb1owj

W nowo wydanym 264-stronicowym integralu czeka na was wstęp Dufaux, przybliżający okoliczności powstania serii i kreślący tło wydarzeń, oraz galeria szkiców Rosińskiego. Ale nie to jest tutaj największą atrakcją.

Skarga Utraconych Ziem Materiały prasowe
Skarga Utraconych ZiemŹródło: Materiały prasowe

"Skarga Utraconych Ziem" została bowiem wydana w powiększonym, imponującym formacie 234x312 mm. W porównaniu do poprzedniej edycji jest to naprawdę znacząca różnica, bezsprzecznie wpływająca na jakość odbioru nie tylko pełnych rozmachu scen zbiorowych.

Dotychczas w kolekcji dzieł wybranych Grzegorza Rosińskiego oprócz "Skargi" ukazały się "Western" i wzbogacona o nigdy wcześniej niepublikowane plansze "Zemsta hrabiego Skarbka". W listopadzie do tego szacownego grona dołączy jeszcze "Szninkiel" - w kolorze i także powiększonym formacie.

Skarga Utraconych Ziem Materiały prasowe
Skarga Utraconych ZiemŹródło: Materiały prasowe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpb1owj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpb1owj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj