Trwa ładowanie...
d3dt4vk
27-04-2020 12:00

Prawa ucznia

książka
Oceń jako pierwszy:
d3dt4vk
Prawa ucznia
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Uczniowie mają swoje prawa i obowiązki. Te gwarantuje im zresztą Prawo oświatowe. Co jednak ważne nie ma jednego ustawowego czy określonego w rozporządzeniu ministra ds. edukacji katalogu tychże praw. Dlatego też autor postanowił napisać niniejszą monografię. Ma ona bowiem na celu zebranie w jednej publikacji praw ucznia, które są (lub mają być) powszechnie respektowane w polskich szkołach.
Książka opisuje, najpierw, prawne uregulowania praw ucznia, a następnie opisuje i wyjaśnia każde z nich, tłumacząc, jak uczniowie mogą z nich korzystać. Następnie przedstawiony zostaje stan dotychczasowych badań oraz badań własnych w zakresie wiedzy o prawach ucznia wśród uczniów oraz ich przestrzegania przez osoby, które są do tego zobligowane. Temat staje się coraz bardziej aktualny. Uczniowie coraz częściej chcą tego, by ich prawa były przestrzegane (przykładami są facebookowe grupy dotyczące praw ucznia, których członkami są tysiące osób). Książka jest, z tego, co wiem, pierwszym w Polsce opracowaniem monograficznym o prawach ucznia i jako pierwsza wymienia katalog 13 praw, które powinny być każdemu uczniowi zagwarantowane. Książka ma na celu uświadomić jeszcze więcej osób w zakresie przysługujących im praw oraz poszerzyć wiedzę osób zainteresowanych tym tematem.

Prawa ucznia
Numer ISBN

978-83-8095-836-4

Wymiary

160x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

114

Język

polski

Recenzja

Książka Mikołaja Wolanina stanowi unikatowe na polskim gruncie kompendium wiedzy o prawach ucznia, oparte na aktualnych uregulowaniach prawnych. Autor omawia przepisy dotyczące m.in. nauki szkolnej, dyscypliny i regulaminów, kwestii socjalnych, dostępu do informacji, poszanowania podmiotowości, bezpieczeństwa, oraz analizuje ich implementację w praktyce życia szkolnego. […]

Bez wątpienia, pomimo młodego wieku, Mikołaj Wolanin jest znawcą podejmowanej w opracowaniu tematyki. Walorami publikacji są nie tylko rzetelny przekaz informacji, lecz także dojrzałe krytyczne opinie osoby, która z rzeczywistością tworzoną przez mniej lub bardziej funkcjonalne regulacje praw ucznia konfrontuje się na co dzień. Jest to niezwykle cenny głos, który powinien być usłyszany.

Z recenzji prof. dr hab. Ewy Jarosz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dt4vk
d3dt4vk
d3dt4vk
d3dt4vk