Trwa ładowanie...
d2ihix4

Olga Tokarczuk odbiera Nobla. Piotr Gliński: "Zabrakło odważnego zmierzenia się z wartościami"

Nie milkną echa wielkiego sukcesu Olgi Tokarczuk. Głos w tej sprawie zabrał również Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk odbiera Nobla. Piotr Gliński: "Zabrakło odważnego zmierzenia się z wartościami"
Olga Tokarczuk odbiera Nobla. Piotr Gliński: "Zabrakło odważnego zmierzenia się z wartościami" (PAP)
d2ihix4

Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, odbierze medal i dyplom z rąk króla Karola XVI Gustawa podczas wielkiej uroczystości w Sztokholmie.

To jest piękna uroczystość i piękny moment - Polska otrzymuje nagrodę Nobla, rozsławia nasz kraj, naszą kulturę na całym świecie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję pani Oldze Tokarczuk - powiedział Piotr Gliński w rozmowie z dziennikarzami.

Gliński oznajmił również, że zaprosił Olgę Tokarczuk do ministerstwa, by móc złożyć jej osobiste gratulacje.

d2ihix4

Gliński o Tokarczuk: "Cenię ją za warsztat i język"

Piotr Gliński zdradził również, za co najbardziej ceni Olgę Tokarczuk.

- Jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla. Pięknie pisze i faktycznie operuje językiem szalenie trafnym, syntetycznym. Potrafi nazywać zjawiska, nawet w tej krótkiej mowie noblowskiej to było widać - powiedział Gliński.

- Bardzo dobrze by było, żeby ta czułość była częściej widoczna, także w naszym społeczeństwie, także w ocenach naszego życia publicznego, czy rozumienia polskiego społeczeństwa - dodał.

d2ihix4

Gliński o Tokarczuk: "Zabrakło odważnego zmierzenia się z wartościami"

Gliński wypowiedział się także na temat wykładu noblowskiego Tokarczuk "Czuły Narrator". Według ministra zabrakło w nim "bardziej odważnego zmierzenia się z wartościami".

- Nie ma tam pojęcia dobra, nie ma pojęcia instytucji, które kształtują ludzi do wartości, pojęcia wspólnoty. To na pewno by nam pomogło. Ta czułość, która tam jest definiowana jako coś więcej niż empatia, jako wyjście poza narrację jednostkową, poszukiwanie takiego czwartego punktu widzenia, jest pewnie ciekawa, ale moim zdaniem wciąż jest jeszcze niedostateczna i chyba troszeczkę naiwna - ocenił wicepremier.

Olga Tokarczuk zdobyła literacką nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Pisarka otrzymała nagrodę za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. przyznano go Wisławie Szymborskiej.

d2ihix4

Podziel się opinią

Share

d2ihix4

d2ihix4