Trwa ładowanie...
d1urn7w
04-02-2020 00:15

Odwrócona relacja. Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

książka
Oceń jako pierwszy:
d1urn7w
Odwrócona relacja. Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo
Tytuł oryginalny

Helping children of troubled parents

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców.

A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, by zająć się problemami dziecka?

Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zaspokajać potrzeb relacyjnych i emocjonalnych swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest przez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, powodują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka pomoże w pracy z dziećmi, których spokój i rozwój emocjonalny są zagrożone w wyniku problemów trapiących ich rodziców, takich jak:

zaburzenia psychiczne;

przewlekła choroba;

uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;

przemoc i agresja;

separacja lub rozwód.

DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:

nauczysz się rozpoznawać uczucia kryjące się za „trudnymi” zachowaniami dziecka i odpowiednio reagować, aby pomóc mu uporać się z emocjami;

dowiesz się, jak ułatwić dziecku radzenie sobie z niewypowiedzianymi uczuciami;

nauczysz się wzmacniać dziecko tak, by wiedziało, że ma prawo wyrażać własne emocje i opinie;

poznasz podstawowe narzędzia komunikacji między rodzicem a dzieckiem, przydatne wtedy, gdy problemy dorosłego w negatywny sposób wpływają na dziecko;

pomożesz rodzicom i dzieciom odnaleźć drogę do siebie nawzajem;

dowiesz się, jak wspierać rodzica z problemami, który chce przepracować swój ból emocjonalny i zająć się niezaspokojonymi potrzebami psychicznymi dziecka.

JAK KORZYSTAĆ Z TEGO PORADNIKA?

Część pierwsza to wyczerpujące studium „trudnych” rodziców. Pomaga zrozumieć, jak czuje się i zachowuje dziecko rodzica z problemami. Omówiono w niej też najnowsze badania dotyczące skutków takiego stanu rzeczy oraz możliwe sposoby pomocy w tej sytuacji.

Część druga skupia się na praktycznych interwencjach. Zawiera wiele ćwiczeń, pomysłów na pracę z dzieckiem, rysunkowych kart pracy oraz zadań wspierających rozmowy terapeutyczne z dziećmi.

Odwrócona relacja. Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo
Numer ISBN

978-83-7489-775-4

Wymiary

145x205

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

336

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1urn7w
d1urn7w
d1urn7w
d1urn7w