Trwa ładowanie...
d1zpat2
25-08-2021 11:00

Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki

książka
Oceń jako pierwszy:
d1zpat2
Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki
Tytuł oryginalny

The Emperor's New Mind: Concerning Computers, Minds and The Laws of Physics

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Komputery grają już w szachy na poziomie arcymistrzowskim, ale czy rozumieją tę grę tak samo jak my? Czy komputer może kiedykolwiek działać identycznie jak ludzki umysł?

W tej pasjonującej i w wielu miejscach kontrowersyjnej książce Roger Penrose – wybitny fizyk i zdobywca Nagrody Nobla w 2020 roku - przedstawia pogląd, że istnieją pewne aspekty ludzkiego myślenia, których maszyna nigdy nie będzie mogła naśladować. Penrose bada, co fizyka i matematyka mogą, a czego nie mogą nam powiedzieć o sposobie funkcjonowania umysłu, i co musimy wiedzieć, aby zrozumieć fizyczne procesy leżące u podstaw świadomości.

Autor dochodzi do wniosku, że do wyjaśnienia działania umysłu konieczne są jeszcze głębsze prawa niż mechanika kwantowa. Aby wesprzeć tę tezę, Penrose zabiera czytelnika w cudowną podróż, która obejmuje takie tematy jak liczby zespolone, maszyny Turinga, teoria złożoności, mechanika kwantowa, przestrzenie fazowe, czarne dziury, białe dziury, promieniowanie Hawkinga, entropia, quasi-kryształy, struktura mózgu i dziesiątki innych pasjonujących zagadnień.

Nowy umysł cesarza to książka dla wszystkich, którzy poważnie interesują się współczesną fizyką i jej związkiem z kwestiami filozoficznymi, jak również ważny głos w debacie nad przyszłością sztucznej inteligencji.

Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki
Numer ISBN

978-83-8202-339-8

Wymiary

150x230

Oprawa

twarda z obwolutą

Liczba stron

670

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zpat2
d1zpat2
d1zpat2
d1zpat2