Jacek Kuroń
Jacek Kuroń był działaczem Solidarności, jednym z twórców Komitetu Obrony Robotników, przez wiele lat posłem na sejm. Urodził się w 1934 r. we Lwowie. Od 1949 r. był w Związku Młodzieży Polskiej (ZMP), w 1952 r. wstąpił do PZPR. W listopadzie 1953 r. za krytykę ZMP został usunięty i z organizacji i z partii. Ponownie wstąpił do PZPR w 1956 r. Był współzałożycielem KOR. Z tego okresu działalności Kuronia pochodzi jego słynne hasło: "Nie palcie komitetów, ale zakładajcie własne".
W lipcu i sierpniu 1980 r. współorganizował sieć informacji o ruchu strajkowym, we wrześniu 1980 r. został ekspertem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, a następnie Krajowej Komisji Porozumiewawczej i Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Był jednym z autorów strategii działania związku. Wielokrotnie aresztowany, w więzieniu spędził łącznie dziewięć lat.
W rządach Tadeusza Mazowieckiego (1989-90) i Hanny Suchockiej (1992-93) zajmował stanowisko ministra pracy i polityki socjalnej. Wielki rozgłos przyniosły mu akcje społeczne (m.in. Fundacja "Pomoc Społeczna SOS"), mające łagodzić skutki transformacji gospodarczej. Najsłynniejszym przedsięwzięciem były "zupy Kuronia", których można było spróbować także w poniedziałek. Do języka polskiego na stałe wszedł termin "kuroniówka" na określenie zasiłku dla bezrobotnych.
W 1995 r. bez powodzenia startował w wyborach prezydenckich. Wraz z drugą żoną założył Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach. Po śmierci w 2004 r., został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie.