"Kuroń. Przewodnik Krytyki Politycznej"
Sławomir Sierakowski w tekście otwierającym tom przekonuje, że znaczenie idei Kuronia będzie rosnąć w miarę słabnięcia więzi społecznych w rozwiniętych społeczeństwach: "A nie ma wątpliwości, że właśnie z tym zjawiskiem mamy do czynienia i to ono jest najgłębszą podstawą kryzysu współczesnej polityki".
Sierakowski uważa, że Kuroń jest najwybitniejszym obok Havla teoretykiem budowania ruchu społecznego. "Każdy, kto zastanawia się, dlaczego tak masowe zjawiska jak Indignados albo Occupy Wall Street były jedynie protestami społecznymi, które nie przerodziły się w ruch społeczny, łatwo dostrzeże wartość Kuroniowego dzieła i może przyzna, że warto wrócić do jego analiz relacji społecznych wśród komandosów, w KOR-ze, w opozycji demokratycznej, a także w "Solidarności". Nie należy lekceważyć także doświadczeń z harcerstwa (co ważne: nie zawsze pozytywnych), które często było kuźnią talentów społecznych i politycznych".
W kolejnych częściach książki poznajemy różne twarze Jacka Kuronia. W części pierwszej przeczytamy o wychowawcy i przyjacielu, w drugiej - o myślicielu, w trzeciej - o polityku. W części ostatniej tomu autorzy zastanawiają się nad znaczeniem idei i tekstów Kuronia dzisiaj. Wśród autorów tomu - obok cytowanego Syski i Sierakowskiego - znajdziemy m.in. Karola Modzelewskiego, Danutę Kuroń, Seweryna Blumsztajna, Jerzego Osiatyńskiego, Andrzeja Ledera i Adama Wajraka.
_****Oprac. GW, WP.PL. Tekst galerii na podst. "Kuroń budzi nas do działania" Mikołaja Syski. Biogram Kuronia na podst. PAP._**Oprac. GW, WP.PL. Tekst galerii na podst. "Kuroń budzi nas do działania" Mikołaja Syski. Biogram Kuronia na podst. PAP.**