Trwa ładowanie...

Napoleon – Oni tworzyli historię - recenzja komiksu wyd. Scream Comics

Żywot Napoleona Bonaparte ujęty w komiksowych kadrach to dzieło poprawne, ale bez iskry geniuszu charakteryzującej dokonania tego wielkiego wodza. Lekcja historii z potencjałem na coś więcej.

Napoleon, Scream Comics 2022Napoleon, Scream Comics 2022Źródło: Materiały prasowe
d2dx1s4
d2dx1s4

Jak korsykański oficer mógł zostać Napoleonem I, cesarzem Francuzów w latach 1804-1815? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć twórcy trzyczęściowej historii komiksowej, która ukazała się w Polsce w zbiorczym tomie nakładem wyd. Scream Comics. "Napoleon" będący częścią cyklu "Oni tworzyli historię" nie zawodzi, jeśli oczekujemy stricte historycznego komiksu. Szkoda jednak, że autorzy woleli się trzymać suchych faktów zamiast skupić na niezwykłej opowieści z bohaterami z krwi i kości.

"Trzyczęściowa epopeja poświęcona losom Napoleona Bonapartego, ukazanym na tle wielkich wewnętrznych i międzynarodowych konfliktów jego epoki, obejmuje czasy od początku jego kariery wojskowej po śmierć na wygnaniu" - czytamy w opisie wydawcy. I to prawda. "Napoleon" to oparta na faktach opowieść o wielkiej polityce, konfliktach, intrygach i przemianach na najwyższym szczeblu. Historia człowieka, który piął się po szczeblach wojskowej kariery, by stać się jednym z najważniejszych ludzi na świecie i podejmować decyzje, które zaważą na losach milionów.

Napoleon, Scream Comics Materiały prasowe
Napoleon, Scream ComicsŹródło: Materiały prasowe

Szkoda tylko, że opowieść jest "sucha", obdarta z emocji i jednostkowych historii. Scenarzysta przeważnie skacze od jednego wielkiego wydarzenia do kolejnego, przeplata je doniosłymi dialogami, zapominając przy tym (a raczej robiąc to celowo), że czytelnik chciałby zobaczyć w danym bohaterze człowieka, a nie wyłącznie postać z książki do historii.

d2dx1s4

"Napoleon" to dzieło scenarzysty Noela Simsolo, który jawi się jako sprawny rzemieślnik. To samo można napisać o pracy ilustratora Fabrizia Fiorentino, który może być znany polskiemu czytelnikowi z albumu "Papieże w historii. Jan Paweł II. Nie lękajcie się" (Egmont, 2021).

Duży wkład w powstanie tej serii miał również Jean Tulard, historyk i literaturoznawca, profesor na Uniwersytecie Paryskim i w Instytucie Badań Politycznych w Paryżu. Członek Akademii Nauk Moralnych i Politycznych. Jeden z najlepszych specjalistów od Napoleona i Pierwszego Cesarstwa. Tulard do każdego tomu opracował kilkustronicowy, bogato ilustrowany historyczny przewodnik, który idealnie uzupełnia lekturę "Napoleona".

Napoleon i woda kolońska. Zaskakująca teoria o śmierci cesarza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj