Trwa ładowanie...
d1vzbal
03-02-2020 12:33

Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów

książka
Oceń jako pierwszy:
d1vzbal
Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów
Tytuł oryginalny

1000 years of annoying the French

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Z okazji jubileuszu 25-lecia Wydawnictwa W.A.B. zaproponowano kolekcjonerską, limitowaną serię utworzoną z wybranych książek W.A.B., tych które zdobyły szczególne zainteresowanie czytelników, wywołały ożywione dyskusje i zachwyciły uniwersalnymi walorami literackimi.

"Francuzi nienawidzili nas, nienawidzą i już zawsze będą nienawidzić." - powiedział Arthur Wellesley, pierwszy książę Wellington. Te słowa stały się mottem książki "1000 lat wkurzania Francuzów" Stephena Clarke'a, autora serii bestsellerów "Merde".

Clarke obala powszechne przekonania i mity, na których ufundowana została tożsamość narodowa Francuzów. Czy Francuzi zdobyli Anglię w 1066 roku? Nie, to byli Normanowie! Czy gilotynę wynalazł doktor Guillotin? Ależ nie, wymyślono ją w Yorkshire! A czy bąbelki w szampanie to dzieło słynnego Doma Pérignon? W żadnym wypadku, szampan francuską ma jedynie nazwę, a w rzeczywistości jest dziełem Anglików! To może bagietka jest francuska? Albo croissant? Stek? Nie, nie, nie!

Clarke opisuje tysiąc lat skomplikowanych i trudnych stosunków potężnych sąsiadów, których dzieli dwadzieścia mil kanału La Manche i wiele nierozwiązanych spraw...

Od wydawcy:
Historia na wesoło, jako ciąg anegdot, bywa... arcyciekawa. Udowadnia to Clark w swoim bestsellerowym cyklu popularyzującym dzieje tysiąca lat splątanych związków Francji i Anglii. Ukazuje - zawsze w kontrze do stereotypów - zawiłości politycznych układów i układzików, wielkich wojen i małych potyczek, a także historię materialną oraz życia codziennego.
Rzecz pokazana jest z bardzo osobistej perspektywy Brytyjczyka od kilkunastu lat mieszkającego w Paryżu. Cóż, o historii można opowiadać nudno lub ciekawie. Być może, gdyby w tak wyrazisty sposób pisano podręczniki do historii, zwiększyłby się krąg pasjonatów tej fascynującej nauczycielki życia.

"Niesamowicie zabawne."
"The Sunday Times"

"Każdy, kto kiedykolwiek spotkał zarozumiałego kelnera w Paryżu albo pokonywał Boulevard Périphérique w sierpniu, pokocha tę książkę."
"Daily Mail"

"Clarke niestrudzenie i z werwą obraża niemal każdy aspekt francuskiej historii i kultury."
"Mail on Sunday"

"Stephenowi Clarke'owi udało się dokonać czegoś, co uważałem za niemożliwe: zacząłem żałować Nicholasa Sarcozy'ego!"
"The Spectator"

"Choć dzieli nas jedynie dwadzieścia mil, przepaść pomiędzy Anglią a Francją jest znacznie szersza. Clarke dokładnie przygląda się kanałowi (prowokacyjnie zwanemu angielskim), dekonstruując dziesięć wieków faktów i fikcji."
"The Guardian"

Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów
Numer ISBN

978-83-280-3676-5

Wymiary

123x194

Oprawa

twarda

Liczba stron

640

Język

polski

d1vzbal

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzbal
d1vzbal
d1vzbal
d1vzbal