Trwa ładowanie...
d3aywmz

Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów

książka
d3aywmz
Oceń jako pierwszy:
Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów
Tytuł oryginalny

1000 years of annoying the French

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów
Materiały prasowe

Z okazji jubileuszu 25-lecia Wydawnictwa W.A.B. zaproponowano kolekcjonerską, limitowaną serię utworzoną z wybranych książek W.A.B., tych które zdobyły szczególne zainteresowanie czytelników, wywołały ożywione dyskusje i zachwyciły uniwersalnymi walorami literackimi.

"Francuzi nienawidzili nas, nienawidzą i już zawsze będą nienawidzić." - powiedział Arthur Wellesley, pierwszy książę Wellington. Te słowa stały się mottem książki "1000 lat wkurzania Francuzów" Stephena Clarke'a, autora serii bestsellerów "Merde".

Clarke obala powszechne przekonania i mity, na których ufundowana została tożsamość narodowa Francuzów. Czy Francuzi zdobyli Anglię w 1066 roku? Nie, to byli Normanowie! Czy gilotynę wynalazł doktor Guillotin? Ależ nie, wymyślono ją w Yorkshire! A czy bąbelki w szampanie to dzieło słynnego Doma Pérignon? W żadnym wypadku, szampan francuską ma jedynie nazwę, a w rzeczywistości jest dziełem Anglików! To może bagietka jest francuska? Albo croissant? Stek? Nie, nie, nie!

Clarke opisuje tysiąc lat skomplikowanych i trudnych stosunków potężnych sąsiadów, których dzieli dwadzieścia mil kanału La Manche i wiele nierozwiązanych spraw...

Od wydawcy:
Historia na wesoło, jako ciąg anegdot, bywa... arcyciekawa. Udowadnia to Clark w swoim bestsellerowym cyklu popularyzującym dzieje tysiąca lat splątanych związków Francji i Anglii. Ukazuje - zawsze w kontrze do stereotypów - zawiłości politycznych układów i układzików, wielkich wojen i małych potyczek, a także historię materialną oraz życia codziennego.
Rzecz pokazana jest z bardzo osobistej perspektywy Brytyjczyka od kilkunastu lat mieszkającego w Paryżu. Cóż, o historii można opowiadać nudno lub ciekawie. Być może, gdyby w tak wyrazisty sposób pisano podręczniki do historii, zwiększyłby się krąg pasjonatów tej fascynującej nauczycielki życia.

"Niesamowicie zabawne."
"The Sunday Times"

"Każdy, kto kiedykolwiek spotkał zarozumiałego kelnera w Paryżu albo pokonywał Boulevard Périphérique w sierpniu, pokocha tę książkę."
"Daily Mail"

"Clarke niestrudzenie i z werwą obraża niemal każdy aspekt francuskiej historii i kultury."
"Mail on Sunday"

"Stephenowi Clarke'owi udało się dokonać czegoś, co uważałem za niemożliwe: zacząłem żałować Nicholasa Sarcozy'ego!"
"The Spectator"

"Choć dzieli nas jedynie dwadzieścia mil, przepaść pomiędzy Anglią a Francją jest znacznie szersza. Clarke dokładnie przygląda się kanałowi (prowokacyjnie zwanemu angielskim), dekonstruując dziesięć wieków faktów i fikcji."
"The Guardian"

d3aywmz
Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. 1000 lat wkurzania francuzów
Numer ISBN

978-83-280-3676-5

Wymiary

123x194

Oprawa

twarda

Liczba stron

640

Język

polski

Podziel się opinią

Share
d3aywmz
d3aywmz
d3aywmz
d3aywmz
d3aywmz