Trwa ładowanie...
d1ov5u1

Joanna Olczak-Ronikier

Inne
Źródło: Inne

Krakowska pisarka i dziennikarka. Za książkę W ogrodzie pamięci (2001), opowiadającą o dziejach rodziny Horwitzów, otrzymała Nagrodę Literacką Nike.

Wnuczka Janiny Mortkowiczowej (tłumaczki, autorki książek dla dzieci) i Jakuba Mortkowicza (księgarza) - założycieli słynnego przed drugą wojną wydawnictwa, do którego autorów należeli m.in. Stefan Żeromski , Maria Dąbrowska , Leopold Staff , Julian Tuwim . Córka Hanny Mortkowicz-Olczakowej, poetki, pisarki, autorki wielu utworów dla dzieci i młodzieży.

Autorka sztuki Ja-Napoleon, wystawionej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w roku 1968, oraz scenariusza widowiska teatralnego Z biegiem lat, z biegiem dni..., wystawionego w Starym Teatrze w Krakowie w reżyserii Andrzeja Wajdy (1978), zekranizowanego również dla potrzeb telewizji (1980). Była kierownikiem literackim teatrów Bagatela w Krakowie oraz Ludowego w Nowej Hucie.

Od lat mieszkająca w Krakowie i związana z tym miastem, Joanna Olczak-Ronikier jest współzałożycielką słynnego kabaretu Piwnica pod Baranami. Od nazwy tego kabaretu wziął się tytuł jej książki - Piwnica pod Baranami (1994). Inną książkę - Piotr (1998) - poświęciła zmarłemu w 1997 roku Piotrowi Skrzyneckiemu, legendarnej postaci Krakowa, i jego Piwnicy.

O książce Joanny Olczak-Ronikier, W ogrodzie pamięci (2001), Andrzej Wajda napisał m.in.: "Bohaterami tej prywatnej historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujkowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi - polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata".

W 2011 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się najnowsza książka autorki - Korczak. Próba biografii .


d1ov5u1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ov5u1
d1ov5u1
d1ov5u1