Nie żyje Jaan Kaplinski. Od lat zmagał się z nieuleczalną chorobą
Jaan Kaplinski był jedną z najważniejszych postaci kultury estońskiej. Nazwisko zmarłego poety, eseisty i pisarza wielokrotnie pojawiało się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Nobla. Jedną z osób, które go do niej zgłaszały, był Czesław Miłosz. Kaplinski w czerwcu obchodził 80. urodziny. Zmarł po długiej chorobie.
Jaan Kaplinski zadebiutował niemal 60 lat temu jako poeta. Nabrawszy mocy swojego słowa, przeszedł także w inne rejony literatury. W Estonii był uznanym i wszechstronnym pisarzem, ale także tłumaczem. Choć pisał w różnych językach, polskojęzyczny czytelnik mógł jednak poznać tylko niewielki fragment jego twórczości. Wśród tych najważniejszych pozycji autorstwa Kaplinskiego nad Wisłą znalazła się biografia jego ojca Polaka. Jerzy Kapliński wykładał na Uniwersytecie w Tartu. Gdy Jaan był jeszcze dzieckiem, jego ojciec został aresztowany przez NKWD i zginął w obozie pracy na terenie Rosji.
Kapliński stał się jedną z pierwszoplanowych postaci estońskiego ruchu oporu, która sprzeciwiała się sowieckiej okupacji w latach 80. Był pomysłodawcą tzw. "Listu 40" opublikowanego oficjalnie w Sztokholmie. W wolnej Estonii zaangażował się w politykę. W latach 1992–1995 był członkiem estońskiego parlamentu (Riigikogu).
W "Wypisach z ksiąg użytecznych" poetycką twórczość Kaplinskiego przybliżał Czesław Miłosz. Polski pisarz zgłaszał kandydaturę estońskiego twórcy do Literackiej Nagrody Nobla.
W 2014 r. Kaplinski był na liście nominowanych do Nagrody Europejskiego Poety Wolności. W 2016 r. został głównym laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej. Twórca, ma także swoją planetoidę - 29528 Kaplinski. O estońskim pisarzu wspomina także Olga Tokarczuk w "Księgach Jakubowych", nazywając go "bardem w jednym z nadbałtyckich krajów".
O śmierci Jaana Kaplinskiego poinformował estoński nadawca ERR. Pisarz i poeta zmarł 8 sierpnia. Chorował na stwardnienie zanikowe boczne.