Trwa ładowanie...
d5qprsa
04-11-2021 09:00

Getta w okupowanej Polsce. Rzadkie fotografie z archiwów wojennych

książka
Oceń jako pierwszy:
d5qprsa
Getta w okupowanej Polsce. Rzadkie fotografie z archiwów wojennych
Tytuł oryginalny

The Ghettos of Nazi-Occupied Poland: Rare Photographs from Wartime Archives

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Po napaści na Polskę w 1939 roku hitlerowcy utworzyli getta w miastach i miasteczkach w całym kraju. Funkcją tych zamkniętych sektorów była izolacja ludności żydowskiej. Były one nazywane Judischer Wohnbezirk lub Wohngebiet der Juden (dzielnicami żydowskimi).

Publikacja zawiera wyjątkową kolekcję zdjęć wykonanych w czasie wojny przez niemieckich żołnierzy, którzy amatorsko zajmowali się fotografią. Dokumentują one powstanie gett, surowe i pogarszające się warunki życia ich mieszkańców, a także desperackie próby stawiania oporu i ich brutalne zduszenie, aż do finalnego wysiedlenia pozostałych przy życiu Żydów do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Sceny miejskiego życia, których pozorna normalność przejmuje dreszczem, ustępują z czasem obrazom barbarzyństwa, którego dopuszczali się naziści. Zdjęcia opatrzono szczegółowymi komentarzami, jednak nie potrzeba słów, by dotarło do nas najważniejsze przesłanie książki: że na moralną katastrofę Holokaustu składały się tragedie konkretnych, zwyczajnych ludzkich istnień.

Szczególnie dobitne okazują są rzadkie, kolorowe fotografie zamieszczone na końcu albumu. Ich zaskakująca bezpośredniość uzmysławia nam, że te dramatyczne sceny rozgrywały się na ulicach polskich miast zaledwie kilka dekad temu.

Publikacja zawiera drastyczne fotografie i nie jest zalecana dla niepełnoletnich odbiorców.

Getta w okupowanej Polsce. Rzadkie fotografie z archiwów wojennych
Numer ISBN

978-83-01-22028-0

Wymiary

210x297

Oprawa

miękka

Liczba stron

156

Język

polski

d5qprsa

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5qprsa
d5qprsa
d5qprsa
d5qprsa