Trwa ładowanie...
d4iohwz
29-09-2021 16:00

Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie

książka
Oceń jako pierwszy:
d4iohwz
Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jak przeciwdziałać dzisiejszemu kryzysowi zaufania do mediów?

Choć rozprzestrzenianie się fałszywych wiadomości, zwanych fake newsami, jest obecnie powszechnym i bardzo niebezpiecznym problemem, wciąż nie udało się opracować skutecznych metod przeciwdziałania mu. Częściowo może wynikać to z faktu, że dotąd skupiano się głównie na analizie skutków i mechanizmów rozpowszechniania zjawiska fake newsów, a nie jego genezy. Publikacja Klaudii Rosińskiej poszerza dotychczasową perspektywę badawczą o ten stosunkowo nowy obszar, koncentrując się na ukazaniu fake newsów jako elementu szerszych procesów związanych z przekazywaniem i odbiorem informacji. Autorka rozważa między innymi:

Jak można zdefiniować i sklasyfikować zjawisko fake newsów?

Jakie czynniki technologiczne i psychologiczne wpływają na występowanie fake newsów na bezprecedensową skalę?

W jaki sposób zjawisko fake newsów było badane dotychczas?

Dlaczego obecne sposoby rozwiązania problemu dezinformacji są mało skuteczne?

W jaki sposób dziennikarze oraz indywidualni odbiorcy wpływają na skalę fałszywych przekazów w mediach i co możemy zrobić, by naprawić sytuację?

Książka zawiera omówienia fake newsów znanych z polskiej przestrzeni cyfrowej, odnośniki do użytecznych narzędzi weryfikacji treści w Internecie oraz liczne materiały dydaktyczne i infografiki. Stanowi kompendium wiedzy dla studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych na kierunkach społecznych i humanistycznych, a także dziennikarzy, nauczycieli oraz instytucji zajmujących się edukowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Będzie też odkrywczą lekturą dla wszystkich zainteresowanych wpływem mediów na jednostki i całe społeczeństwa, w tym wojną informacyjną i cyberbezpieczeństwem.

Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie
Numer ISBN

978-83-01-21910-9

Wymiary

148x210

Oprawa

miękka

Liczba stron

304

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iohwz
d4iohwz
d4iohwz
d4iohwz