Trwa ładowanie...
d374b91

David Cronenberg

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Słynny reżyser – David Cronenberg – w swojej pierwszej książce serwuje czytelnikom cały wachlarz wątków, które łamią obyczajowe tabu, i kreśli przerażający obraz konsumpcyjnego społeczeństwa przyszłości. Nie szczędzi makabrycznych szczegółów przeznaczonych tylko dla poszukiwaczy naprawdę mocnych wrażeń.

David Cronenberg – biografia autora

David Cronenberg jest kanadyjskim reżyserem, scenarzystą, aktorem i pisarzem, który zasłynął jako twórca kontrowersyjnych horrorów – klasyków kina gore. Filmy i wydana w 2014 roku debiutancka powieść Cronenberga nawiązują do estetyki makabry uruchamianej przez przemoc, chorobę zakaźną, perwersyjną fascynację ciałem i jego biologiczną transformacją zachodzącą często za sprawą naukowców – burzycieli porządku społecznego.

David Cronenberg przyszedł na świat w 1943 roku i został wychowany w rodzinie żydowskiej utrzymującej się z twórczości muzycznej i pisarskiej. Jego dziadkowie – zarówno od strony ojca, jak i matki – wyemigrowali do Kanady z Litwy. Od dziecka przejawiał zainteresowania biologią i botaniką, miał również zamiłowanie do pisania. Przez pewien czas studiował nauki ścisłe na Univeristy Collage w Toronto, ale po roku przeniósł się na literaturę angielską. W trakcie nauki zrobił sobie roczną przerwę, by podróżować po świecie i kręcić filmy, którymi zafascynował się dzięki koledze z klasy – Davidowi Secterowi – debiutującemu w roli reżysera.

Wzorował się na undergroundowych produkcjach nowojorskich. Inspiracją były dla niego również dzieła Vladimira Nabokova i Williama S. Borroughsa. Już w latach 70. Cronenbergowi udało się dostać finansowanie od kanadyjskiego rządu. Stworzył ponad 20 obrazów pełnometrażowych, w tym "Nagi lunch", "Historię przemocy", "Niebezpieczną metodę" i "Cosmopolis". Wypuścił także wiele spotów reklamowych i kilka seriali. Otrzymał Nagrodę Jury Festiwalu Filmowego w Cannes za "Crash" (1996). Prywatnie David Cronenberg nie jest skandalistą. Żenił się dwukrotnie i wychował troje dzieci. Jego pierwsza partnerka stała się inspiracją do stworzenia postaci matki z filmu "Potomstwo".

David Cronenberg – książka "Skonsumowana"

W powieści "Skonsumowana" Cronenbergowi udało się zbudować klimat dobrze znany widzom jego filmów. Wykorzystuje tutaj schemat kryminału, ale pełnymi garściami czerpie też z poetyki krwawego horroru nurtu "body". Historia toczy się wokół inwazyjnych zabiegów wykonywanych na ludzkim ciele, z ćwiartowaniem i jedzeniem włącznie. Nie brakuje kultu nowych technologii, niepokojących psychologicznie bohaterów, rzadkich chorób toczących organizm, perwersyjnych upodobań seksualnych ani scen, którym bardzo blisko do pornografii. Pojawia się motyw technoseksu, wykorzystywany przez tego twórcę wielokrotnie już wcześniej, choćby w nagrodzonym filmie "Crush". Nad wszystkim unosi się posępny duch odhumanizowanej przyszłości, w którym brak hamulców i granic między światem wirtualnym a rzeczywistym. Historia jest wielowątkowa i bardzo drastyczna, a książka zbiera pozytywne recenzje miłośników gatunku.

David Cronenberg
Data urodzenia

15.03.1943

Miejsce urodzenia

Toronto

Bibliografia
d374b91

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d374b91
d374b91
d374b91