Trwa ładowanie...
d32nzz9

William S. Burroughs

AFP
Źródło: AFP

Wybitny pisarz amerykański, twórca prozy eksperymentalnej, legendarna postać beat generation i literatury undergroundu z kręgu Allena Ginsberga.

Studiował literaturę angielską i antropologię. Pierwsze kroki literackie stawiał w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku - Greenwich Village w latach pięćdziesiątych. Prozą zajął się z inspiracji Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca. Jego powieści oparte są na motywach autobiograficznych. Z autopsji zna doskonale podziemne życie wielkich metropolii: Nowego Jorku, Paryża i Londynu.

Burroughs należy do pisarzy kultowych, wywierających wielki wpływ na współczesną literaturę amerykańską. Ćpuna - bezkompromisową relację z własnych doświadczeń z narkotykami, z którymi zetknął się w połowie lat czterdziestych - napisał w roku 1953. Jest także autorem powieści: Nagi lunch (1959), Nova Express (1964), Exterminator (1973). Yage Letters (1963) zawierają jego korespondencję z Allenem Ginsbergiem dotyczącą narkotyków. Ostatnia powieść Cień szansy(1995) z rysunkami pisarza została przyjęta przez krytykę z aplauzem.

Tematami książek Burroughsa są: totalitaryzm we wszelkiej postaci, przemoc, homoseksualizm, wojna i narkotyki. Autor nie stroni od drastycznych opisów, ale krytycy cenią odkrywczość i wnikliwość jego analizy psychologicznej oraz nowatorstwo pomysłów formalnych. Jego eksperymentalna inwencja prześciga nawet pomysły Jamesa Joyce'a.

William S. Burroughs
Data urodzenia

04.02.1914

Miejsce urodzenia

Saint Louis, Missouri, Stany Zjednoczone

Data śmierci

01.08.1997

Bibliografia
d32nzz9

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32nzz9
d32nzz9
d32nzz9