Trwa ładowanie...
dug2jn7

Vladimir Nabokov

AFP
Źródło: AFP

Prozaik rosyjski i amerykański. Już w dzieciństwie obok ojczystego języka poznał angielski i francuski.

W 1919 r. rodzina opuściła Rosję. Władimir Władimirowicz studiował w Cambridge romanistykę i rusycystykę. Do 1937 r. mieszkał w Berlinie, potem w Paryżu. Publikował w tym czasie pod pseudonimem W. Sirin. W 1940 r. przeniósł się do USA. Prowadził wykłady z literatury europejskiej w Wellesley College i na Cornell University. W 1945 r. otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W 1960 r. przeniósł się do Szwajcarii, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Debiutował jako piętnastoletni chłopiec wydanym w formie książkowej wierszem, utwory poetyckie pisał przez całe życie, pozostawały one jednak w cieniu prozy. Jego debiutem powieściowym była Maszeńka (1926). Pierwszą powieścią napisaną przez Nabokowa po angielsku było Prawdziwe życie Sebastiana Knighta (1941). Światową sławę i niezależność finansową przyniosła pisarzowi Lolita, arcydzieło, którego wydaniu towarzyszyła - ze względu na temat miłości dojrzałego mężczyzny do dwunastoletniej dziewczynki - atmosfera skandalu i sensacji. Książka wydana została pod pseudonimem, długo nie mogła znaleźć wydawcy w Stanach Zjednoczonych, jej sprzedaż została zakazana we Francji po naciskach rządu Wielkiej Brytanii, do której przedostawały się egzemplarzem, zaś po ukazaniu się oskarżona została o szerzenie pornografii.

Nabokov jest również autorem m.in. kilku zbiorów opowiadań, dramatów, problemów szachowych, eseju o Gogolu, autobiografii Tamte brzegi i Speak, Memory oraz przekładu Puszkinowskiego Eugeniusza Oniegina na angielski.

dug2jn7

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dug2jn7
dug2jn7
dug2jn7