Trwa ładowanie...
d4hgor9

Bogdan Chazan

PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Bogdan Chazan aktywnie staje w obronie życia poczętego, choć w czasach PRL sam wykonywał zabiegi przerwania ciąży. Jest profesorem ginekologii i położnictwa i jednym z najbardziej znanych lekarzy w naszym kraju. Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko profesorowi Bogdanowi Chazanowi w 2015 roku.

Bogdan Chazan - biografia

Bogdan Feliks Chazan przyszedł na świat na Lubelszczyźnie w rodzinie z pięciorgiem dzieci. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Współpracował z profesorem Michałem Troszyńskim, którego zastąpił na stanowisku kierownika jednej z klinik w Instytucie Matki i Dziecka. Bogdan Chazan otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Był Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, ale w wyniku skarg na rzekome bezprawne opinie został zwolniony przez Mariusza Łapińskiego, ówczesnego Ministra Zdrowia. Jako dyrektor stołecznego szpitala ginekologiczno-położniczego przyczynił się znacząco do rozwoju placówki. Ze stanowiska zwolniła go prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Profesor Chazan jest laureatem Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, a także licznych wyróżnień, przyznawanych przez organizacje pro-life.

Profesor Bogdan Chazan - kariera

Bogdan Chazan pełnił ważne funkcje w środowisku medycznym w Polsce, stał na czele stowarzyszenia udzielającego pomocy matkom i dzieciom na Haiti i w Kenii, recenzował podręczniki MEN, wykładał na uczelni. Przyznał, że jako lekarz dokonywał aborcji. Obecnie Bogdan Chazan zdecydowanie sprzeciwia się aborcji i szeroko propaguje zalety naprotechnologii. Ten naturalny sposób planowania rodziny został z powodzeniem wykorzystany m.in. przez aktorkę Małgorzatę Kożuchowską. Po głośnej sprawie, kiedy to zasłaniając się klauzulą sumienia, profesor Bogdan Chazan odmówił przeprowadzenia aborcji uszkodzonego płodu, w 2014 roku NFZ ukarał grzywną szpital, którym kierował. Pełnomocnikiem poszkodowanej pacjentki był adwokat Marcin Dubieniecki, były mąż Marty Kaczyńskiej. Bogdana Chazana publicznie poprały takie znane osoby, jak Cezary Pazura, Natalia Niemen, Konstanty Radziwiłł czy arcybiskup Henryk Hoser. Aktywnie protestowały natomiast SLD oraz środowiska feministyczne.

Bogdan Chazan – książki

Od 1986 roku profesor Bogdan Chazan jest autorem licznych publikacji z zakresu medycyny. Interesuje się przede wszystkim zagadnieniami antykoncepcji, aborcji, reprodukcji, ciąży, porodu, połogu, a także opieki nad dzieckiem. Wynikiem współpracy światowych specjalistów jest ”Aborcja. Przyczyny, następstwa, terapia” Wydawnictwa Wektory (z Witoldem Simonem). Bogdan Chazan został ponadto bohaterem książki Tomasza TerlikowskiegoSprawa profesora Chazana. Kulisy manipulacji”, która ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Fronda. Po przegranym procesie prawnym w 2014 roku mogliśmy przeczytać wywiad-rzekę ze znanym lekarzem. Bogdan Chazan opowiedział w rozmowie z Maciejem Müllerem w ”Prawo do życia. Bez kompromisu” (Wydawnictwo WAM) o trudnym przypadku i swoich bezkompromisowych zmaganiach o prawo do życia.

Bogdan Chazan
Data urodzenia

27.10.1944

Miejsce urodzenia

Kościeniewicze

Bibliografia
d4hgor9

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hgor9
d4hgor9
d4hgor9