Trwa ładowanie...
d47sy3q

Fronda

Katolickie wydawnictwo Fronda istnieje od 1994 roku. Jest znane w dużej mierze z autorskiego społeczno-politycznego czasopisma "Fronda". Zajmuje się publikowaniem książek o tematyce historycznej i katolickiej.

Fronda – informacje ogólne

Działalność wydawnictwa Fronda rozpoczęła się w czerwcu 1994 roku, kiedy to pojawiło się pierwsze wydanie kwartalnika "Fronda". Założycielami oficyny byli Rafał Smoczyński i Grzegorz Górny, którzy nadali jej konserwatywny i katolicki charakter. Fronda należy do najbardziej rozpoznawalnych spółek na polskim rynku wydawniczym, jej nazwa pochodzi z języka starofrancuskiego i oznacza procę.

Fronda – działalność wydawnicza

Wydawnictwo Fronda publikuje głównie tytuły poruszające tematykę historyczną i teologiczną, biografie, wywiady i powieści polskich autorów, ale także tłumaczenia utworów z języków, np. angielskiego, rosyjskiego i francuskiego. Wśród publikowanych przez Frondę autorów znajdują się m.in. Gilbert Keith Chesterton, Dietrich von Hildebrand, Bronisław Wildstein, Wojciech Sumliński, Dorota Kania, Szymon Nowak, Agnieszka Lewandowska-Kąkol, Grzegorz Kasjaniuk, Barbara Stanisławska i Cezary Gmyza.

Wśród znanych bestsellerów wydanych przez Frondę warto wymienić książki z serii "Resortowe dzieci" (na przykład Resortowe dzieci. Media), "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010" czy "Dziewczyny Wyklęte".

Czasopismo "Fronda"

Założyciele wydawnictwa, Rafał Smoczyński i Grzegorz Górny, wspólnie redagowali kwartalnik "Fronda" od 1994 do 2001 roku, kiedy odszedł Smoczyński. W latach 2005–2007 na stanowisku redaktora naczelnego zasiadał Marek Horodniczy, później zastąpił go Górny. Przez rok (2012–2013) funkcję pełnił Tomasz Terlikowski, natomiast jego następca Mateusz Matyszkowicz zmienił nazwę czasopisma na Fronda LUX, nadając mu przy tym profil kulturalny.

"Fronda" od lat wzbudza kontrowersje ze względu na konserwatywny profil ideowy związany z doktryną katolicką. Do budowy takiego wizerunku przyczynił się też istniejący od 2008 roku portal internetowy Fronda.pl – w 2014 roku wydawnictwo odcięło się od jego działalności, oświadczając, że mimo podobnej ideologii, prowadzi odrębną działalność.

d47sy3q
Fronda
Rok powstania

1994

Adres

ul. Łopuszańska 32, 02-220 Warszawa

Kod i miasto

Warszawa

Numer telefonu

(+48 22) 836 54 44

Numer faksu

(+48 22) 877 35 34

Adres WWW strony internetowej

http://www.wydawnictwofronda.pl

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47sy3q
d47sy3q
d47sy3q