Trwa ładowanie...
d3mz65u
12-11-2010 00:00

Bitwa o Anglię. Strategia Zwycięstwa

książka
Oceń jako pierwszy:
d3mz65u
Bitwa o Anglię. Strategia Zwycięstwa
Tytuł oryginalny

With Wings Like Eagles. A History of the Battle of Britain

Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

RAF pozbawił Hitlera zwycięstwa i ocalił świat w ciągu trzech heroicznych miesięcy 1940 roku, kiedy niespełna trzy tysiące młodych pilotów myśliwskich z Królewskich Sił Powietrznych – często nie więcej niż dziewięciuset jednego dnia – broniło Anglii.

Korda odtwarza atmosferę walki w „bezmiernym, oszałamiającym, płonącym błękicie” nieba nad południową Anglią, a jednocześnie śledzi całą złożoną sieć politycznych, dyplomatycznych, naukowych, przemysłowych i ludzkich decyzji po stronie brytyjskiej i niemieckiej, które nieuchronnie doprowadziły do pierwszej, największej i najważniejszej bitwy powietrznej w dziejach świata.

Autor zręcznie przeplata najistotniejsze wątki swojej opowieści – wynalezienie radaru (najważniejszej tajemnicy wojskowej Wielkiej Brytanii): osiągnięcia takich wizjonerskich konstruktorów lotniczych jak R.J. Mitchell, Sydney Camm i Willy Messerschmitt, którzy zaprojektowali nowoczesne, wykonane w całości z metalu, szybkie jednopłatowe myśliwce: brytyjskie Spitfire i Hurricane oraz niemiecki Bf 109; narodziny teorii bombardowań lotniczych jako decydującej broni we współczesnej wojnie i powszechnego przekonania, że „bombowiec zawsze się przedrze” (mówiąc słowami brytyjskiego premiera Stanleya Baldwina).

Kiedy od 1933 roku hitlerowskie Niemcy szybko się zbroiły, rozbudowując swoje siły bombowe, tylko jeden człowiek, centralna postać w książce Kordy, marszałek lotnictwa sir Hugh Dowding, ekscentryczny, irytujący, uparty, trudny w kontaktach osobistych i niebywale dalekowzroczny twórca i naczelny dowódca lotnictwa myśliwskiego RAF-u, nie wierzył, że bombowiec zawsze się przedrze i był zdecydowany zapewnić Wielkiej Brytanii broń, której prawie nikt nie uważał za potrzebną czy choćby prawdopodobną. Dowding nie szczędził starań – mimo sprzeciwów, braku funduszy i biurokratycznych sporów – by udoskonalić brytyjskie lotnictwo myśliwskie i odeprzeć spodziewany niemiecki atak.

Bitwa o Anglię. Strategia Zwycięstwa
Numer ISBN

978-83-60532-16-4

Wymiary

175x245

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

7

Liczba stron

312

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz65u
d3mz65u
d3mz65u