Trwa ładowanie...
d2dx1s4

Bear Grylls

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Tito Herrera

Bear Grylls to brytyjski podróżnik, pisarz i prezenter telewizyjny znany jako pasjonat sztuki przetrwania i uczestnik wielu ekstremalnych ekspedycji. O swoim zamiłowaniu do survivalu pisze poradniki oraz powieści.

Bear Grylls – informacje ogólne

Bear Grylls, a właściwie Edward Michael Grylls, urodził się w 1974 roku, w młodości nauczył się wspinać i żeglować, a także skakać ze spadochronem, zdobył również czarny pas w karate Shōtōkan. Uczęszczał do Eton College w hrabstwie Berkshire, studiował na Uniwersytecie Zachodniej Anglii oraz w Birkbeck College, w 2002 roku ukończył iberystykę. W latach 1994–1997 służył w siłach morskich Armii Brytyjskiej, odznaczono go honorowymi stopniami komandora (2004) i podpułkownika (2013).

Bear Grylls – wyprawy

Pierwsza znacząca podróż Gryllsa odbyła się w 1998 roku, wspiął się wtedy na szczyt Mount Everest, co zajęło mu 18 miesięcy. W 2003 roku wraz z pięcioosobową grupą przepłynął Północny Atlantyk w łodzi hybrydowej – wypłynęli z Halifax w Kanadzie, mijali góry lodowe i musieli zmierzyć się z wiatrem osiągającym 8 stopni w skali Beauforta, wyprawę zakończyli w John o’ Groats w Szkocji.

Wśród licznych ryzykownych przedsięwzięć podjętych przez Beara Gryllsa znajdują się również przejście przez zamarznięte Morze Arktyczne w 2003 roku oraz przelot motolotnią nad Himalajami przy osiągnięciu wysokości 9 km w 2007 roku.

Część wypraw Beara Gryllsa organizowana była w celu zgromadzenia funduszy na cele charytatywne.

Bear Grylls – kariera

Bear Grylls opisał swoją pierwszą większą wyprawę, zdobycie Mount Everest, w książce "Pokonać Everest" w 2000 roku. Później zaczęły powstawać kolejne książki podróżnika, jednak Grylls zaangażował się też we współpracę z telewizją – zaczynał od reklamy dezodorantu, był też gościem wielu popularnych programów typu talk-show m.in. "The Oprah Winfrey Show", "Attack of the Show!", "Jimmy Kimmel Live!" i Late Show with David Letterman. Grylls wystąpił jako prowadzący w programie "Szkoła Przetrwania" prezentującym sposoby przetrwania w ekstremalnych warunkach, a także innych programach skupiających się na survivalu, w których do podróżnika dołączają inni uczestnicy.

Bear Grylls – książki

Bear Grylls jest autorem poradników podróżniczych, w których – bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu – radzi, jak przetrwać w sytuacjach ekstremalnych; przykładami takich książek są "Szkoła przetrwania: kultowy poradnik survivalowy" (2010 – wydanie polskie), "Urodzony, by przetrwać" (2011 – wyd. pol.) oraz "Jeść, by przetrwać" (2015 – wyd. pol.). Na rynek trafiły również książki podróżnicze Gryllsa, opowiadające o jego niezwykłych doświadczeniach. Wśród nich znajdziemy jego słynną pierwszą publikację "Pokonać Everest" i historię podróży przez Atlantyk "Bezlitosny ocean".

Spod pióra Beara Gryllsa wyszło też kilka książek przygodowych dostępnych w ramach cyklu "Misja przetrwanie".

W 2011 roku pojawiła się autobiografia Beara Gryllsa, zatytułowana "Kurz, pot i łzy".

d2dx1s4

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4
d2dx1s4
d2dx1s4
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj