Trwa ładowanie...
d30gf33
d30gf33

Aletheia Fundacja

Logo
Logo

Początki Fundacji Aletheia sięgają czasów drugiego obiegu sprzed 1989 roku, została oficjalnie zarejestrowana w 1990 roku. Zajmuje się działalnością wydawniczą publikując książki z dziedziny filozofii, politologii i szerzej - nauk humanistycznych. Z Fundacją stale współpracują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego, a także z Polskiej Akademii Nauk.

Aletheia wydawała niemal od początku trzy serie książek, które ukazywały się w "Bibliotece Aletheia" (seria niebieska - autorzy polscy; seria beżowa - przekłady z języków obcych) oraz w "Bibliotece Politycznej Aletheia". Ponadto publikowała liczne prace poza seriami, a także koedycje (z wydawnictwem Spacja). Przeważająca część książek to przekłady. Ambicją wydawnictwa bowiem jest prezentacja polskiemu czytelnikowi światowej myśli humanistycznej - głównie współczesnej, choć niekiedy także "historycznej" - celem tej ostatniej jest zapełnienie dotkliwych luk w publikacjach tej literatury.

Wśród naszych autorów znajdują się zatem obok Heideggera, Rorty'ego, Nagela, Klossowskiego, Putnama, Quine'a, Rosena, Goodmana (żeby wymienić tylko kilka nazwisk), także Hegel czy Fichte. Odbiorcami naszych książek są głównie środowiska akademickie, dla których nierzadko publikacje te pełnią rolę podręczników. Niemniej oferta wydawnictwa skierowana jest do jak najszerszego kręgu odbiorców, zainteresowanego szeroko pojętą humanistyką - nie tylko filozofią akademicką, ale także szeroko pojętym życiem społecznym - do tych czytelników, nie tylko do socjologów czy politologów, adresowane są książki z serii "Biblioteka Polityczna", w której opublikowano już prace autorów tej miary, co Hannah Arendt, Leo Strauss, Michael Oakeshott czy Robert Nozick - wszystkie o fundamentalnym znaczeniu dla politycznej i społecznej refleksji. Wśród naszych publikacji znajdują się też prace o charakterze popularyzatorskim.

Aletheia Fundacja
Rok powstania

1989

Adres

skr. poczt. 228

Kod i miasto

Warszawa

Numer telefonu

(+48 22) 831 18 12

Numer faksu

(+48 22) 831 14 92

Adres WWW strony internetowej

http://www.aletheia.com.pl/

Podziel się opinią

Share
d30gf33
d30gf33

d30gf33
d30gf33
d30gf33