Trwa ładowanie...
d36wo8q

Zygmunt Kałużyński

Wybitny krytyk filmowy i publicysta (ur. 1918 r.), związany z tygodnikiem Polityka od początku jego istnienia. Zdobywca kryształowej statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej za osobowość telewizyjną i ogromny wkład w publicystykę kulturalną (2002).

Wychowanek Leona Schillera (ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej), miłośnik kina, komiksu, jazzu, muzyki poważnej (sam akompaniował na fortepianie podczas koncertów swemu przyjacielowi, sławnemu tenorowi, Bogdanowi Paprockiemu) i kultury francuskiej.

Autor głośnych książek Podróż na Zachód, Nowa fala zalewa kino,, Paszkwil na samego siebie, Buntownik bywalec, Wampir salonowiec, Pamiętnik orchidei czyli zapiski ocalonego z XX wieku._
,br> Razem z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 prowadził cykl telewizyjny _Perły z lamusa
(TVP 2), uznany przez czytelników Polityki za jeden z najpopularniejszych programów tv czterdziestolecia; Instytut Wydawniczy Latarnik wydał jego Pamiętnik orchidei czyli Zapiski ocalonego z XX wieku, za który Kałużyński otrzymał w kwietniu 2003 roku nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

W 2004 roku ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik jego kolejna książka pt. Do czytania pod prysznicem czyli znalezione w osobistej szufladzie.

d36wo8q

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36wo8q
d36wo8q
d36wo8q