Trwa ładowanie...
d2qr5it

Zofia Nasierowska

Zofia Nasierowska to polska fotografka, która specjalizowała się w portretach. Najsłynniejsze zdjęcia polskich gwiazd z lat 60. i 70. zostały wykonane przez Nasierowską.

Zofia Nasierowska – kariera

Zofia Nasierowska urodziła się w 1938 roku w Łomiankach. Od najmłodszych lat pasjonowała się fotografią. Zawodu uczył ją ojciec, Eugeniusz Nasierowski, który również z zawodu był fotografem. Zofia Nasierowska jest absolwentką technikum fototechnicznego, po którego ukończeniu wybrała Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Zofia Nasierowska zajmowała się głównie fotografią portretową. Robiła zdjęcia wielu sławnym osobom m.in. Annie German, Krystynie Jandzie, Beacie Tyszkiewicz, Annie Jantar, Tadeuszowi Konwickiemu, Gustawowi Holoubkowi czy Romanowi Polańskiemu.

Fotografie Zofii Nasierowskiej były wystawiane w licznych galeriach nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Pojawiały się na okładkach różnych magazynów (np. "Zwierciadła").

Zofia Nasierowska była członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zofia Nasierowska zmarła 3 października 2011 roku. Jej grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Zofia Nasierowska – książki

Zofia Nasierowska z mężem, reżyserem Januszem Majewskim, opublikowała dwie książki o profilu kulinarnym "Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla początkujących i zaawansowanych" (2002) i "Gwiazdka wielkanocna" (2003).

W 2003 ukazała się książka Zofii Nasierowskiej i Agnieszki Osieckiej "Fotonostalgia. Znani i lubiani w obrazie i anegdocie", w której zdjęcia Nasierowskiej są opisane przez Osiecką.

Zofia Nasierowska jako autorka wydała dwie publikacje samodzielnie "Trzy podróże" (2005), a także "Święta wielkanocne. Przepisy i obyczaje" (2007).

Zofia Nasierowska – ciekawostki

  • W 2003 roku Zofia Nasierowska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
  • Syn Zofii Nasierowskiej i Janusza Majewskiego, Paweł Majewski, ożenił się z aktorką Sonią Bohosiewicz.
d2qr5it

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qr5it
d2qr5it
d2qr5it