Zoe Sugg - urocza Brytyjka zdobywa serca polskich fanów!
Fani Zoe Sugg, czyli Zoelli, znają tę uroczą i szaloną Brytyjkę z life style’owego i modowego bloga oraz kanału w serwisie YouTube. Zoella pisała opowiadania już od najmłodszych lat. Dziś jej blogi śledzą rzesze fanów, autorski kanał YouTube subskrybują miliony użytkowników, a pierwsza książka Girl Online - okazała się wielkim sukcesem, zyskując status najszybciej sprzedającego się debiutu w Wielkiej Brytanii. Również nad Wisłą idzie jej świetnie!
Fani Zoe Sugg , czyli Zoelli, znają tę uroczą i szaloną Brytyjkę z life style’owego i modowego bloga oraz kanału w serwisie YouTube. Zoella pisała opowiadania już od najmłodszych lat. Dziś jej blogi śledzą rzesze fanów, autorski kanał YouTube subskrybują miliony użytkowników, a pierwsza książka Girl Online - okazała się wielkim sukcesem, zyskując status najszybciej sprzedającego się debiutu w Wielkiej Brytanii. Również nad Wisłą idzie jej świetnie!
Obejrzyj materiał video, w którym sama Zoe opowiada o wielkiej przygodzie, jaką było napisanie pierwszej książki; o tym, co chciała przekazać swoim fanom, opowiadając historię nastoletniej blogerki Penny, dziewczyny, która na swoim blogu, ukryta pod pseudonimem Girl Online, dzieli się najskrytszymi myślami o wszelkich kłopotach, jakie czyhają na dorastającą dziewczynę: zawiedzonych przyjaźniach, szkolnych wpadkach i pierwszej miłości.
(video|https://www.youtube.com/watch?v=QYtvgeiZOjY|445|250)
Gdzie można spotkać się z Zoellą?
Rozmowa z Zoe Sugg:
1. Dlaczego postanowiłaś wydać książkę?
Odkąd nauczyłam się czytać, zawsze siedziałam z nosem w książce. Kiedy miałam kilkanaście lat, nabrałam pewności, że pewnego dnia wydam własną książkę, coś, co inni ludzie będą chcieli przeczytać. Jestem bardzo dumna z Girl Online i mam nadzieję, że czytelnicy ją pokochają!
(img|563618|center)
2. Jak długo pisałaś Girl Online?
Bardzo długo! Odbyłam wiele dyskusji z moim redaktorem, który pomógł mi przelać na papier pomysły. Dużo czasu zajęła mi praca nad fabułą, historią i bohaterami, a ponieważ jestem perfekcjonistką, chciałam być pewna, że wszystko jest idealne.
3. W jakim stopniu główna bohaterka, czyli Penny, i jej życie są podobne do Ciebie i Twoich doświadczeń?
Chciałam, żeby Penny miała dużo ze mnie wielu kwestiach, po to, bym jak najlepiej znała i rozumiała jej życie, kiedy będę je opisywała. Mamy ze sobą dużo wspólnego – jest blogerką, mieszka w Brighton i też cierpi na ataki paniki. Moje osobiste doświadczenia pomogły ukształtować Penny i jej historię. Ale to postać fikcyjna i wiele sytuacji, które się jej przydarza, to tylko wytwór mojej wyobraźni.
4. Czy pięć lat temu, kiedy zaczęłaś pisać swój blog, spodziewałaś się, że dzięki niemu zostaniesz autorką książek?
Kiedy zaczęłam pisać blog w 2009 roku, nawet nie przyszło mi do głowy, że dostanę dzięki niemu szansę, by spełnić moje marzenie i wydać książkę. Oczywiście praca nad blogiem była świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności pisarskich.
(img|563619|center)
5. Co pomyślałaś o okładce Girl Online, kiedy zobaczyłaś ją pierwszy raz?
Według mnie okładka wygląda niesamowicie, jestem zachwycona! Jakiś czas temu urządziliśmy na blogu konkurs na zdjęcie, które ma się znaleźć na okładce. Byłam pod wielkim wrażeniem tego, ile osób wzięło w nim udział. Dostałam tyle pięknych zdjęć, że trudno było wybrać to zwycięskie!
6. W Girl Online Penny pada ofiarą cyberprzemocy i cierpi na ataki paniki. Dlaczego postanowiłaś zająć się tymi tematami w swojej książce?
Bardzo chciałam podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami z atakami paniki, wykorzystując postać Penny, bo czułam, że może dzięki temu innym będzie łatwiej o tym mówić. Kiedy byłam młodsza, nie rozumiałam, co się ze mną dzieje, i nie miałam z kim o tym porozmawiać. Dobrze jest poruszać z innymi trudne tematy i dzielić się sposobami na to, jak sobie radzić z problememami – wtedy nie czujemy się z nim tak osamotnieni.
Cyberprzemoc to kolejny temat, który chciałam podjąć, bo niestety tego również doświadczyłam. Dostawałam wiadomości, że jestem za chuda, że udaję, że cierpię na ataki paniki, żeby mieć więcej czytelników i fanów, i różne inne komentarze, które miały mnie zranić.
(img|563620|center)
7. Jaką masz radę dla młodych pisarzy?
Myślę, że najważniejsze to pisać o tym, co cię naprawdę porusza, i nigdy się nie poddawać. Jeśli piszesz o czymś, co cię uszczęśliwia, to uszczęśliwisz tym innych. Odkryłam też, że pisanie bloga to świetne ćwiczenie kreatywności.
8. Jak myślisz, czy Twoi fani odnajdą się w postaci Penny?
Jestem o tym przekonana. Wiem, że mają podobne doświadczenia, bo piszą do mnie z prośbą o radę w takich sprawach jak przemoc, kłótnie z przyjaciółmi, pierwsza miłość czy ataki paniki. Penny jest świetnym przykładem nastolatki, której doświadczenia dotyczą też wielu innych dziewcząt i chopców, i to było dla mnie naprawdę ważne.
9. W książce Penny i jej rodzina jadą do Nowego Jorku. Czy ty chciałabyś kiedyś wyprowadzić się z Brighton i czy myślałaś o zamieszkaniu za zagranicą?
Raczej nie chciałabym przeprowadzić się za granicę, ale uwielbiam dużo podróżować.
(img|563621|center)
10. Jakie rodzaje książek lubisz czytać? Kto jest twoim ulubionym autorem?
Ubóstwiam historie o miłości, to lekka i przyjemna lektura. Do moich ulubionych autorek należą Sophie Kinsella i Lindsey Kelk. A ostatnio zachwyciła mnie książka Gwiazd naszych wina Johna Greena.
11. Jakie książki lubiłaś czytać w dzieciństwie?
Uwielbiałam książki Jacqueline Wilson i Louise Rennison, a jeszcze wcześniej – Enid Blyton.**