Trwa ładowanie...
d4fxjfu

Wypędzenie Gerty Schnirch

książka
d4fxjfu
Oceń jako pierwszy:
Wypędzenie Gerty Schnirch
Tytuł oryginalny

Vyhnani Gerty Schnirch

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Wypędzenie Gerty Schnirch
Materiały prasowe

Brno, noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch wraz z kilkumiesięczną córką zostaje – jak niemal wszyscy brneńscy Niemcy – wypędzona z miasta. Wyczerpujący pochód, naznaczony aktami przemocy i gwałtu wobec deportowanych, nazwany później marszem śmierci, kończy się pod granicą z Austrią. Z obozu tymczasowego, gdzie szerzy się epidemia czerwonki i tyfusu, Gerta zostaje skierowana do robót na morawskiej wsi; udaje jej się ocalić życie swoje i córki.

Po roku 1950 Gerta wraca do zupełnie odmienionego Brna, w którym nikt nie czeka na „parszywą Niemkę”, do miasta, którego mimo wszystko nie potrafi opuścić. Tam historia rzuca ją w wir kolejnych burzliwych zmian.

Kateřina Tučková, znana polskim czytelnikom z bestsellerowych Bogiń z Žítkovej, w swojej debiutanckiej powieści Wypędzenie Gerty Schnirch porusza kwestie winy Czechów i Niemców, zemsty, przebaczenia i rozdarcia tożsamości narodowej. Obrazuje też trudną relację matki z córką; przepaść niezrozumienia, dzielącą pokolenie, „które to wszystko przeszło”, od pokolenia, którego nic już to nie obchodzi.

Książka otrzymała najważniejszą czeską nagrodę literacką – Magnesia Litera 2010 w kategorii Nagroda Czytelników. Na jej podstawie powstała sztuka teatralna pod tym samym tytułem (reż. Marián Amsler).

d4fxjfu
Wypędzenie Gerty Schnirch
Numer ISBN

978-83-65707-20-8

Wymiary

130x205

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

448

Język

polski

Podziel się opinią

Share
d4fxjfu
d4fxjfu
d4fxjfu
d4fxjfu
d4fxjfu