Trwa ładowanie...
d1n2a1m

Wydawnictwo Austeria

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Wydawnictwo Austeria to polskie wydawnictwo podejmujące swoją działalnością tematy kultury i historii narodu żydowskiego. Siedziba wydawnictwa znajduje się w samym sercu krakowskiego Kazimierza.

Wydawnictwo Austeria – informacje ogólne

Wydawnictwo Austeria powstało w 1999 roku jako jedno z pól działalności przedsiębiorstwa Klesmerhojs. Siedziba firmy, w tym także wydawnictwa i księgarni, znajduje się na krakowskim Kazimierzu, który przed wojną był tętniącą życiem dzielnicą żydowską.

Przedsiębiorstwo próbuje odtworzyć klimat przedwojennego Kazimierza. W swojej ofercie ma zarówno dom noclegowy, jak i restaurację z koszerną kuchnią żydowską. Regularnie odbywają się tam również koncerty muzyki żydowskiej. Inną formą działalności Klemerhojsu jest prowadzenie Wydawnictwa Austeria i księgarni pod tym samym szyldem.

Misją Wydawnictwa Austeria jest odtworzenie literatury żydowskiej i przybliżenie jej polskim odbiorcom. Wydawnictwo publikuje książki religijne, prozę i poezję żydowskich autorów, ale też albumy, przewodniki, kalendarze, karty pocztowe i mapy. W księgarni nabyć można również płyty CD z muzyką żydowską.

Wydawnictwo Austeria – autorzy

Wśród autorów, których prace publikowane są przez Wydawnictwo Austeria, znajdują się zarówno Polacy, jak i Żydzi lub obcokrajowcy żydowskiego pochodzenia, a także badacze kultury i dziejów narodu żydowskiego. Do nazwisk autorów Austerii należą: Szolem Alejchem, Alessandro Amenta, Mosze Arens, Alicja Buras, Ilona Dworak-Cousin, Zuzanna Ginczanka, Ludwik Górski, Jan Tomasz Gross, Elżbieta Jogałła, Bolesław Leśmian, rabin Boaz Pash, Szewach Weiss czy Aleksander Ziemny.

Wydawnictwo Austeria – książki

Część książek publikowana jest w języku polskim, a część w jidysz. Wśród publikacji znaleźć można opowiadania ("Dziennik z getta łódzkiego" Rywki Lipszyc), wywiady ("Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski" Ireny Wiszniewskiej), literatura przedmiotu ("Komentarze do Tory w nurcie współczesnej ortodoksji" Avi Baumola) czy poezję ("Dokument podróży. Wiersze" Ewy Herbst).

Jednymi ze stałych pozycji na półkach księgarni jest Tora Wydawnictwa Austeria, a także słownik polsko-jidysz.

d1n2a1m
Wydawnictwo Austeria
Rok powstania

1999

Adres

Szeroka 6

Kod i miasto

Kraków

Adres WWW strony internetowej

austeria.pl

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2a1m
d1n2a1m
d1n2a1m