Jan Krzysztof Bielecki
Jan Krzysztof Bielecki – ekonomista, współtwórca Kongresu Liberalno-Demokratycznego, potem członek Unii Wolności. Poseł na Sejm w latach 1989–1993. Premier od 4 stycznia do 6 grudnia 1991. W rządzie Hanny Suchockiej minister ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. W latach 2003-2009 prezes Zarządu Banku Pekao SA.
Co to był popiwek?
Podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, w skrócie PPWW. Służył nam jako narzędzie antyinflacyjne.
Był na ustach całej Polski. Kto dziś o nim wie?
I dzięki Bogu! Bo to oznacza, że istnieje już normalny rynek pracy, w którym płace dostosowują się do zmieniających się warunków i niepotrzebna jest już ich nakazowa regulacja.
Pamięta pan jakie budziła emocje?
Popiwek był m.in. przedmiotem moich dramatycznych negocjacji, gdy po jednej stronie stołu siedziałem z Michałem Bonim, a po drugiej Lech Kaczyński jako przedstawiciel „Solidarności”. Kłóciliśmy się przez wiele godzin jaka powinna być wolna kwota od popiwku, czyli ile można zarobić bez nakładania tego restrykcyjnego podatku od nadmiernych wynagrodzeń. Były to takie czasy, że firmy płaciły niezależnie od tego, czy miały pieniądze, czy też nie. Dziś żaden prezes decyzji o takich wypłatach by nie podjął. A wtedy mówił: ja muszę, bo ludzie tego chcą.
Największe pozytywne zaskoczenie 20-lecia: Mieliśmy w Polsce więcej rządów, niż w drużynie piłkarskiej zawodników. Ale generalny kierunek był realizowany, niezależnie od tego, który zawodnik wchodził na boisko. To taki fenomen polski. W innych krajach chodziło to od ściany do ściany.