Trwa ładowanie...
d2wd0h7
15-04-2010 00:00

Wprowadzenie do metafizyki

książka
Oceń jako pierwszy:
d2wd0h7
Wprowadzenie do metafizyki
Tytuł oryginalny

Einfuhrung in die Metaphysik

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Dlaczego jest w ogóle byt, a nie raczej nic? Oto jest pytanie. Nie jest to zapewne żadne dowolne pytanie. Dlaczego jest w ogóle byt, a nie raczej nic? - to najwyraźniej pierwsze ze wszystkich pytań. Co prawda nie pierwsze w porządku czasowego następstwa pytań.
Zarówno jednostki, jak i narody dużo pytają na swej dziejowej drodze poprzez czas. Wywiadują się o wielu rozmaitych rzeczach, przeszukują i sprawdzają je, nim natkną się na pytanie Dlaczego jest w ogóle byt, a nie raczej nic?
A jednak! Każdego choć raz dotyka ukryta moc tego pytania... Pytanie to pojawia się na przykład w chwilach wielkiego zwątpienia, gdy rzeczy zdają się tracić swą ważkość, a wszelki sens pogrąża się w mroku. Może tylko raz się odzywa niczym głuche uderzenie dzwonu, które dźwięczy w jestestwie, by z wolna znowu przebrzmieć.
Obecne jest to pytanie, kiedy raduje się serce, gdyż wtedy wszystkie rzeczy odmienione jakby po raz pierwszy ukazywały się nam, tak że niemal łatwiej byłoby nam pojąć, że ich nie ma niż że są i są takie, jakie są. Obecne jest to pytanie w znudzeniu, które jednako oddala nas od zwątpienia i radości, a w którym uporczywa pospolitość bytu rozpościera pustkę sprawiającą, że wydaje się nam obojętne, czy byt jest, czy go nie ma, w czym znowu pobrzmiewa w swoistej postaci pytanie: Dlaczego jest w ogóle byt, a nie raczej nic?

Wprowadzenie do metafizyki
Numer ISBN

83-86989-69-6

Wymiary

125x195

Gatunek

Filozofia i etyka

Oprawa

1

Liczba stron

188

d2wd0h7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wd0h7
d2wd0h7
d2wd0h7
d2wd0h7