Trwa ładowanie...
d3znjic

"Wielkie bitwy morskie – Trafalgar" – recenzja komiksu

Tytuł komiksu francuskiego duetu jest mylący. Bo o ile czytelnik rzeczywiście przenosi się w czasy wojen napoleońskich i śledzi losy załóg wrogich okrętów, to sama bitwa jest tutaj ledwie widoczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielkie bitwy morskie - Trafalgar, wyd. Scream Comics, 2020
Wielkie bitwy morskie - Trafalgar, wyd. Scream Comics, 2020 (Materiały prasowe)
d3znjic

21 Października 1805 r. Napoleon zamierzał rozstrzygnąć wojnę z Anglią, przenosząc działania zbrojne na terytorium tego odwiecznego rywala Francji. Aby to się udało, wiceadmirał Pierre de Villeneuve miał wywabić okręty Royal Navy daleko od brytyjskich wybrzeży, aby napoleońska Grande Armée mogła bez problemu przekroczyć kanał La Manche.

ZOBACZ TEŻ: Komiks - renesans gatunku

215 lat po tamtych wydarzeniach chyba można się pokusić o spojler, że podstęp Francuzów się nie udał. I choć zdołali zabić słynnego admirała Horatio Nelsona, bitwa pod Trafalgarem była zwycięska dla Royal Navy.

d3znjic

Bitwa pod Trafalgarem trwała zaledwie kilka godzin, ale pochłonęła prawie 4 tys. ludzkich istnień (3250 po stronie wojsk napoleońskich). Francuzi stracili ponad połowę z 40 jednostek (Anglicy – kilkanaście uszkodzonych okrętów), do tego kilka tysięcy marynarzy zostało rannych, a 7 tys. francuskich żołnierzy trafiło do niewoli.

Skala bitwy była ogromne i tym bardziej dziwi fakt, że w komiksie poświęconym temu historycznemu wydarzeniu poświęcono zaledwie trzy plansze na zilustrowanie morskiej rzezi.

Materiały prasowe

Zobacz także: "Badlands": recenzja komiksu wydawnictwa Scream Comics

Duet Jean-Yves Delitte i Denis Bechu skupili się przede wszystkim na przedstawieniu kulis przygotowań do bitwy. Scenarzysta rozdzielił narrację na kilka pomniejszych wątków, dzięki czemu obserwujemy wielką politykę i zaglądamy do komnat francuskich dowódców, by po chwili posłuchać rozmów szeregowych marynarzy na pokładzie jednego z okrętów.

d3znjic

"Wielkie bitwy morskie – Trafalgar" to gratka przede wszystkim dla pasjonatów historii i okresu wojen napoleońskich (duży plus za ilustrowany dodatek historyczny na końcu albumu). Pozostali czytelnicy, nastawieni na przeżycie wielkiej bitwy morskiej, będą niestety zawiedzeni.

Wydawnictwo: Scream Comics
Liczba stron: 56
Format: 240 x 320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy

d3znjic

Podziel się opinią

Share

d3znjic

d3znjic