Trwa ładowanie...
d2fvhfs
22-02-2016 00:00

Wiedza i władza. Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja

książka
Oceń jako pierwszy:
d2fvhfs
Wiedza i władza. Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja
Tytuł oryginalny

Knowledge and Power: The Information Theory of Capitalism and How it is Revolutionizing our World

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

George Gilder, pisarz, którego najczęściej cytował prezydent Ronald Reagan, powraca z nową, przełomową teorią kapitalizmu.

W Wiedzy i władzy Gilder przedstawia nową teorię tłumaczącą wytwarzanie bogactwa w kapitalizmie i opisuje, jak amerykańska gospodarka może odzyskać żywotność i ponownie zacząć się rozwijać. Jego zdaniem nastał czas, aby gospodarka kierowała się zasadami wolnorynkowego kapitalizmu, inaczej zostanie pogrzebana pod kopcem długów.

Autor przekonuje, że kryzysy finansowe są nieodłączną cechą kapitalizmu i podstawą jego sukcesu, stymulując rozwój. Niezmiernie ważne jest to, aby im zaradzać, nie osłabiając samego kapitalizmu. Gilder wywodzi, że wizja dynamicznego i kreatywnego przedsiębiorstwa ma również wymiar moralny. Socjalizm jest reakcyjny, gdyż zakłada stałe systemy i wyznaczanie wielkości produkcji z góry: wiadomo już wszystko, popyt poprzedza podaż. Socjalizm jest zatem deterministyczny, kapitalizm – altruistyczny, z natury jest dawaniem, gdyż zakłada pewne ryzyko wynikające z niepewności. Gilder podkreśla dobrodziejstwa kreatywności, która zawsze nas zaskakuje. Zaskoczenie zaś jest w jego opinii istotą kapitalizmu, a także istotą informacji i przedsiębiorczości. A ponieważ wiedza jest rozproszona, rozproszona musi być również władza.

Wiedza i władza. Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja
Numer ISBN

978-83-7785-496-9

Wymiary

145x205

Gatunek

Literatura popularnonaukowa,Ekonomia

Oprawa

6

Liczba stron

428

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fvhfs
d2fvhfs
d2fvhfs