Trwa ładowanie...
d1j32ly
14-03-2016 00:00

Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni

książka
Oceń jako pierwszy:
d1j32ly
Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni
Tytuł oryginalny

The Inner World of Trauma: Archetypal Defenses of the Personal Spirit

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Przełomowa publikacja w zakresie klinicznego podejścia do pracy z doświadczeniem traumatycznym.

Prezentując reakcję „drugiej linii obron” psychiki na wczesne doświadczenie traumatyczne Donald Kalsched integruje perspektywę psychologii analitycznej, wywodzącej się z prac C. G. Junga i psychoanalizy, szczególnie teorii relacji z obiektem. Autor pokazuje, jak psychika reaguje „do wewnątrz” na przygniatające wydarzenia życiowe. Funkcją opisywanego przez niego archetypowego systemu samoochrony psychiki jest zachowanie straumatyzowanego rdzenia osobowości i odizolowanie go od rzeczywistości, co w późniejszym czasie ma daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania osoby, tak często obserwowane przez psychoterapeutów w ich pracy klinicznej. To nie sama trauma stanowi wstrząs dla psychiki według Kalscheda – psychika uczestniczy w nim, traumatyzując siebie samą w odpowiedzi na druzgocące wydarzenia i odcinając od potrzeb i pragnień psychicznych.

Analizując powstawanie i działanie archetypowego systemu samoochrony, Donald Kalsched nawiązuje do prac Carla Gustava Junga i innych praktyków Jungowskich i psychoanalitycznych, w tym do Donalda Winnicotta. I ilustruje swą pracę bogatymi przykładami z pracy klinicznej, analizy snów i baśni.

Książka godna polecenia zarówno dla klinicystów zajmujących się pracą z traumą jak i dla wszystkich zainteresowanych psychologią Jungowską, a szczególnie jej wymiarem związanym z rozumieniem doświadczenia traumatycznego.

Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony jaźni
Numer ISBN

978-83-7785-636-9

Wymiary

155x235

Gatunek

Psychologia

Oprawa

3

Liczba stron

352

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j32ly
d1j32ly
d1j32ly