Trwa ładowanie...
d21xwi7

Weronika Murek

Instagram.com
Źródło: Instagram.com

Weronika Murek woli proces tworzenia podczas kreacji sztuki teatralnej aniżeli pisania prozy. Prawniczka nie jest wierząca, ale ironicznie nawiązuje do ludzkiej religijności, zwłaszcza tej kiczowatej i na pokaz. Imponuje jej twórczość Sławomira Mrożka oraz Stanisława Barańczaka.

Weronika Murek – życiorys

Weronika Murek przyszła na świat w 1989 roku w Bytomiu, a mieszka w Katowicach. Jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uważa się za osobę nieśmiałą, zamkniętą w sobie, niezbyt łatwo nawiązującą kontakty z innymi (stąd początkowo zainteresowanie książkami, dodatkowo w jej domu rodzinnym sporo się czytało). Weronika Murek od dawna współpracuje z teatrami, pisząc sztuki. Ma na koncie Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2015 za dramat historyczny ”Feinweinblein”.

Weronika Murek – książki

Debiutancka książka Weroniki Murek ukazała się na rynku wydawniczym w Polsce w 2015 roku nakładem oficyny Czarne Wydawnictwo. Był to zbiór opowiadań, który szturmem zdobył uznanie zarówno krytyków literackich, jak i czytelników. Surrealizm tworzy tutaj dość udaną mieszankę z ludowymi wierzeniami. Weronika Murek od dzieciństwa chciała pisać zawodowo, w dzieciństwie rysowała okładki do książek i marzyła o własnym wydawnictwie książkowym.

Weronika Murek – nagrody

Weronika Murek jest laureatką prestiżowej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (i to od razu za debiut literacki!). Zdobył ją wówczas również Maciej Hen. Ponadto młoda pisarka ma na koncie kilka ważnych nominacji: chociażby do Paszportu ”Polityki” (Literatura, 2015), do Nagrody Literackiej Nike, do Nagrody Conrada oraz do Nagrody Literackiej Gdynia (Proza). Weronika Murek otrzymała także wyróżnienie w konkursie Flash Europe 28 w 2014 roku za krótkie opowiadanie do 500 słów.

d21xwi7

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21xwi7
d21xwi7
d21xwi7