Instytut Książki i Instytut Cervantesa w Krakowie ogłaszają nabór na polsko-hiszpańskie i hiszpańsko-polskie warsztaty przekładowe, które odbędą się w Krakowie w dniach 12–17 września 2010.
Warsztaty adresowane są do tłumaczy początkujących bądź generalnie osób poważnie zainteresowanych przekładem literackim z hiszpańskiego na polski i z polskiego na hiszpański. Podczas pięciu dni roboczych uczestnicy będą brać udział w zajęciach praktycznych z przekładu literackiego, a także w spotkaniach z wydawcami, literaturoznawcami itp. Celem warsztatów jest doskonalenie i rozwijanie umiejętności przekładowych, poszerzenie znajomości współczesnej literatury polskiej i hiszpańskojęzycznej oraz zdobycie praktycznych umiejętności pozyskiwania wydawców dla przekładów.
Wymagania wobec kandydatów:
- kandydaci muszą posiadać biegłą znajomość polskiego i hiszpańskiego, pozwalającą na prace przekładowe i komunikację w trakcie warsztatów (prowadzonych dwujęzycznie);
- kandydat nie może mieć więcej niż jeden przekład opublikowany w formie książki
- do 15 czerwca kandydat musi złożyć kompletną aplikację, która składa się z:
listu motywacyjnego z danymi kontaktowymi (imię, nazwisko, praca/uczelnia, data urodzenia, miejsce zamieszkania, telefon, e-mail); w liście należy scharakteryzować własne doświadczenia przekładowe, opisać plany, zainteresowania w tym kierunku itd. Ewentualnie należy dołączyć bibliografię przekładów;
każdy kandydat zobligowany jest przesłać własne tłumaczenie 4 z 8 fragmentów przygotowanych przez organizatorów dla danej grupy językowej.
Aplikacje należy przesłać e-mailem lub pocztą, w języku polskim lub hiszpańskim, do 15 czerwca na adres:
Tomasz Pindel
Instytut Książki
ul. Szczepańska 1
PL 31-011 Kraków
t.pindel@instytutksiazki.pl
Do 30 czerwca organizatorzy poinformują o wynikach naboru i przekażą uczestnikom dalsze informacje oraz teksty do tłumaczenia, nad którymi grupa będzie pracowała podczas warsztatów. Podstawę do oceny kandydata stanowią próbki oraz list motywacyjny.
Organizatorzy pokrywają koszty pobytu uczestników (warsztaty i inne zajęcia, zakwaterowanie, podróż do Krakowa i z powrotem). Wyżywienie we własnym zakresie.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod wskazanym adresem e-mailowym bądź numerem tel. (+48) 12 426 74 01 (po polsku i hiszpańsku).