Trwa ładowanie...
d213nea

Waldemar Chrostowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Waldemar Chrostowski to czołowy biblista polski, ceniony w środowisku katolickim. Stowarzyszenie Biblistów Polskich uhonorowało księdza profesora w 2011 roku, wydając okolicznościową księgę pamiątkową, która liczyła sobie aż 3 tomy.

Waldemar Chrostowski – życiorys

Waldemar Chrostowski pobierał nauki w kilku seminariach duchownych oraz na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich ksiądz Waldemar Chrostowski pracował jako wikariusz, następnie studiował w Rzymie i Jerozolimie. Po obronie pracy doktorskiej został wykładowcą akademickim, kolejno habilitował się i otrzymał tytuły profesora nadzwyczajnego i w 2003 roku profesora zwyczajnego. Ksiądz Chrostowski pracował jako kierownik jednej z katedr na wspomnianej ATK, prorektor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktywnie działał w środowiskach żydowskich, pracuje na uczelniach, także jako recenzent oraz promotor, jest konsultantem redakcji katolickiej w TVP, członkiem Polskiej Akademii Nauk, a od 1998 roku wygłasza konferencje biblijne w stołecznych parafiach.

Dodatkowo ksiądz profesor Waldemar Chrostowski współpracował jako konsultant do szeroko rozumianych spraw religijnych podczas kręcenia filmów ”Quo VadisJerzego Kawalerowicza, ”Kto nigdy nie żył...Andrzeja Seweryna oraz ”Opowieść o ZbawicieluPhilipa Saville.

Waldemar Chrostowski – książki oraz nagrody

Z okazji 60. urodzin Waldemara Chrostowskiego podsumowano jego działalność literacką. Od 1966 do połowy 2011 roku ksiądz profesor opublikował łącznie 2054 pozycje, pomijając wszelkie wydawnictwa multimedialne. Najsilniej związany jest z Wydawnictwem Fronda, która opublikowała chociażby obszerne wywiady-rzeki z Waldemarem Chrostowskim. W jednej z pozycji autor szczerze i bez przyjętej w Polsce poprawności politycznej wypowiada się na temat kwestii katolicko-żydowskiej, a konkretnie dialogu z lat 80. i 90. Ksiądz profesor przytacza nieznane szerszemu gronu odbiorców historyczne fakty, a także krytykuje sytuację w radykalny sposób, za co został w mediach i nie tylko zaatakowany m.in. przez arcybiskupa Józefa Życińskiego. Ciekawe ujęcie tematu i szczerość sprawiły, że nie tylko Wydawnictwo Fronda broniło na forum księdza Waldemara Chrostowskiego. Szeregi jego zwolenników powiększyło sporo katolickich portali, tytułów prasowych, radio, telewizja, a także Tomasz Terlikowski czy Stanisław Michalkiewicz.

Regularnie od 1992 roku ksiądz profesor Waldemar Chrostowski jest odznaczany w naszym kraju za publikacje i całokształt działalności. Został m.in. laureatem medali ”Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” oraz Komisji Edukacji Narodowej, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski, Nagrody Ratzingera, nagrody im. brata Alberta czy nagrody od jednego z uniwersytetów. Książka Waldemara Chrostowskiego została w 2016 roku Książką Roku. Autor specjalizuje się w Starym Testamencie, a jego publikacje są spod znaku nauki oraz książek popularnonaukowych.

d213nea

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d213nea
d213nea
d213nea