Trwa ładowanie...
d4ld08k
24-10-2013 17:20

W Krakowie rozpoczęły się 17. Targi Książki

W Krakowie rozpoczęły się w czwartek 17. Targi Książki. Swoją ofertę prezentuje na nich 570 wystawców. Wydawnictwa prezentują nowości książkowe, będą też spotkania z pisarzami.

d4ld08k
d4ld08k

W Krakowie rozpoczęły się w czwartek 17. Targi Książki. Swoją ofertę prezentuje na nich 570 wystawców. Wydawnictwa prezentują nowości książkowe, będą też spotkania z pisarzami.

Na targach gościć będzie ponad 500 autorów m.in. Marek Bieńczyk, Jonathan Caroll, Maria Czubaszek, Katarzyna Grochola, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Asa Larsson, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Jan Nowicki, Andrzej Stasiuk, Jerzy Stuhr i Adam Wajrak.

Mottem targów są słowa "Kto czyta - nie pyta!". Dla uczczenia Roku Tuwima zorganizowano maraton czytania utworów poety.

"Witam wszystkich tych, którzy książki piszą, recenzują, ilustrują i drukują. Wszystkich, którzy książkę tworzą, ale i tych, którzy je gromadzą, by przekazać następnym pokoleniom. Kraków został uznany przez UNESCO za Miasto Literatury. Ten tytuł ma siedem miast na świecie. (...) To pokazuje rolę naszego miasta i nasze działania w tej sferze" - mówił podczas otwarcia 17. Targów Książki prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak podkreślił to właśnie Targi Książki zapoczątkowały całą serię wydarzeń literackich, dzięki którym po latach miasto zdobyło tytuł.

Po raz trzeci wybrano ambasadorów Targów Książki czyli osoby, które kochają literaturę, promują czytelnictwo i Targi Książki. Zostali nimi: ks. Adam Boniecki, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, wieloletni prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Henryk Podolski i Ryszard Krynicki.

d4ld08k

Tradycyjnie podczas krakowskich Targów Książki odbywają się salony: wydawców szkół wyższych, wydawców katolickich i nowych mediów. Bohaterem Salonu "Małe Ojczyzny" są Kaszuby i Gdańsk. "Stajemy w Krakowie w pokorze przed dokonaniami Krakowa i środowiska całej Małopolski, ale też przyjeżdżamy z dumą, że możemy zaprezentować przynajmniej niewielki fragment naszego, kaszubskiego dorobku" - mówił prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Podczas uroczystości przedstawiciele Polskiej Izby Książki poinformowali o przyznaniu tytułu "Przyjaciela Książki" Aldonie Zawadzkiej, byłej wiceprezes PIK i prezes spółki Targi Książki, organizującej Warszawskie Targi Książki (laureatka nie mogła być obecna na uroczystości). Odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej" otrzymali: prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska i Wojciech Koranowicz z mogącej się poszczycić długimi tradycjami księgarni w krakowskim Rynku Głównym.

Pierwszy dzień Targów Książki obfituje w ofertę dla branży wydawniczej i księgarskiej. Zaplanowano m.in. prezentację raportu na temat kondycji rynku wydawniczego oraz rozstrzygnięcie kilku plebiscytów i konkursów. Wieczorem podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczy autorowi najlepszej książki humanistycznej Nagrodę im. Jana Długosza.

Targi potrwają do niedzieli, 27 października.

Patronem honorowym Targów jest prezydent RP Bronisław Komorowski, który w słowie do organizatorów i gości Targów Książki podkreślił, że "kilkanaście lat tradycji, setki wystawców i tysiące zwiedzających krakowskie targi to wymowny dowód niesłabnącej żywotności książki i literatury".

W zeszłym roku krakowskie targi odwiedziło ponad 34 tys. osób. Po raz ostatni impreza ta odbywa się w obecnej hali. Za rok ma być gotowy nowy obiekt Targów w Krakowie - Expo Kraków, gdzie sama powierzchnia ekspozycyjna będzie mieć 9 tys. m. kw.

d4ld08k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ld08k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj