Trwa ładowanie...
d3hpkp5
d3hpkp5

Uderzenie w czerń. Morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach

książka
Oceń jako pierwszy:
Uderzenie w czerń. Morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach
Tytuł oryginalny

A Death in the Lucky Holiday Hotel: Murder, Money, and an Epic Power Struggle in China

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
0007C501_original_47C3C34DDAB8C1D9.jpg
Inne

W 2012 roku w chińskim mieście Chongqing w jednym z pokojów hotelu Szczęśliwe Wakacje znaleziono ciało angielskiego biznesmena Neila Heywooda. Ta zbrodnia, w którą uwikłana została Gu Kailai, żona Bo Xilaia, prominentnego członka partii komunistycznej, okazała się wierzchołkiem góry lodowej, a intryga polityczna, którą w ten sposób odkryto, odbiła się echem w kręgach najwyższej władzy, dosięgając nawet prezydenta Xi Jinpinga.

Oskarżenie Bo Xilaia o przyjmowanie łapówek, następnie pośpieszne skazanie jego żony – to był tylko pierwszy akt thrillera politycznego, który mógł wpłynąć na rozwój gospodarczy Chin i który obnażył walkę frakcyjną w szeregach chińskiej władzy – walkę przypominającą brutalną mafijną wojnę.

Śmierć Brytyjczyka stała się również pretekstem do prześwietlenia cynicznej gry prowadzonej przez chińskie władze wobec zachodnich mediów, na którą – jak się okazało – te ostatnie były zupełnie nieprzygotowane.

Autorzy Uderzenia w czerń przeprowadzili dziesiątki wywiadów z urzędnikami, biznesmenami, a także z analitykami politycznymi i niezależnymi dziennikarzami, którzy podzielili się swą wiedzą na temat sprawy Bo Xilalia i funkcjonowania Komunistycznej Partii Chin. Dzięki temu zerwali zasłonę, za którą od wielu lat swoje mroczne rozgrywki skrywali ci, którzy kierują jedną z największych gospodarek świata.

Uderzenie w czerń. Morderstwo, pieniądze i walka o władzę w Chinach
Numer ISBN

978-83-8049-017-8

Wymiary

135x215

Gatunek

Reportaż

Oprawa

6

Liczba stron

400

Podziel się opinią

Share
d3hpkp5
d3hpkp5
d3hpkp5
d3hpkp5