Trwa ładowanie...
d1tvou9
14-08-2020 13:00

Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku

książka
Oceń jako pierwszy:
d1tvou9
Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Książka Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku prezentuje historię budowy i eksploatacji tuneli kolejowych na terenie obecnej Polski. Zagadnienia dotyczące budowy 25 tuneli (z czego siedemnaście powstało w Prusach, sześć w Galicji, jeden w Królestwie Polskim i jeden w odrodzonej Polsce) przedstawiono na tle problematyki XIX-wiecz­nego budownictwa tunelowego w regionie alpejskim.

W książce opisano zarówno budowę dwóch najtrudniejszych tuneli w Rydułtowach oraz w Łupkowie, które powstawały odpowiednio pięć i sześć lat, jak i demontaż tunelu w Wałbrzychu pod górą Brzezinka w latach 30. XX wieku. Przed­stawiono również budowę najdłuższego górskiego tunelu w Polsce (1605 m) pod Małym Wołowcem w Wałbrzychu, gdzie zastosowano nowoczesne szwajcarskie wiertarki hydrauliczne systemu Brandta. Opisano także tunele powstałe na kolei szerokotorowej w Uniejowie-Rędzinach koło Miechowa, jak i wąskotorowy tunel w Szklarach koło Rzeszowa.

Obok tuneli budowanych metodami górniczymi zaprezentowane zostały również tunele miejskie, budowane metoda­mi odkrywkowymi, w Bielsku-Białej, Toruniu i tunel kolei średnicowej w Warszawie.

Książka powstała głównie na podstawie materiałów źródłowych zdeponowanych między innymi w archiwach w Berlinie, Warszawie i Wiedniu. Tekst uzupełniają liczne ilustracje i plany sytuacyjne omawianych obiektów.

Tunele kolejowe w Polsce w obecnych granicach, wybudowane do 1945 roku
Numer ISBN

978-83-7729-509-0

Wymiary

205x290

Oprawa

twarda

Liczba stron

296

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tvou9
d1tvou9
d1tvou9
d1tvou9