Trwa ładowanie...
d25dljn

Tomasz Sikora

tomeksikora.eu
Źródło: tomeksikora.eu

Tomek Sikora to fotograf i podróżnik. Wykonuje zdjęcia uliczne o dynamicznych kompozycjach, uwiecznia niesamowite pejzaże i ciekawe postacie, na które natrafia w trakcie wędrówki po świecie.

Tomasz Sikora - życiorys

Tomasz Sikora urodził się w 1948 r. w Warszawie. Jego rodzice zajmowali się sztuką - matka malarstwem, a ojciec rzeźbą. Tomek chłonął artystyczną atmosferę w rodzinie, ale wybrał własną drogę twórczego wyrazu - fotografię. Chcąc rozwijać się w tym kierunku, pojechał do Paryża.

W Polsce przez dekadę robił fotoreportaże dla pisma "Perspektywy". Brał udział w projektowaniu plakatów do filmów i spektakli teatralnych.
W 1982 roku przeniósł się do Australii, gdzie uczył fotografii, a następnie założył studio fotografii użytkowej. W tym czasie działał również jako artysta, organizując liczne wystawy.
Jego wędrówka po świecie jednak na tym się nie skończyła, bo już cztery lata później rozpoczął szukanie inspiracji we wszystkich zakątkach globu. Po 1996 r. mieszkał na zmianę w Polsce i w Australii. Dziś osiadł w Warszawie.

W 2001 roku stworzył we współpracy z Andrzejem Świetlikiem wyjątkowe miejsce do ekspozycji prac - Galerię Bezdomną. Nie jest to jeden konkretny lokal. Każda wystawa organizowana jest gdzie indziej - najczęściej w opuszczonych fabrykach czy starych pustych budynkach. Artysta sam wybiera, co chce pokazać, wybiera ścianę i wiesza prace. Pomysł na tego typu wystawę przyjął się na tyle dobrze, że zaczęto go naśladować ("No Budget Show").

Tomek Sikora prowadzi działałność dydaktyczną w kilku stołecznych szkołach.

Tomasz Sikora - projekty artystyczne

Niektóre projekty Tomka Sikory to:

 • 1979 - cykle fotografii „Album” i „Alicja w Krainie Czarów”
 • od 1999 do dziś - projekt "Przejrzystość Rzeczy"
 • 2006 - projekt „Fotografia ruchoma“ - krótkometrażowe animacje oparte na fotografii (cykle: „Pan Jajo“, „Kobieta“, „Usłyszane w ciszy“)
 • 2015 - fotografia uliczna, filmy o życiu ulicy.

Tomasz Sikora - książki i albumy

W 2009 r. dzięki Wydawnictwu Znak, na rynek wyszedł album „Tomek Sikora światłoczuły”, w którym autor zawarł kilkaset fotografii i mnóstwo anegdot.
Na przełomie 2009 i 2010 r. Sikora pracował nad albumem „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory“.
W 2011 r. powstały albumy:

 • „Męskie granie“
 • „Album“
 • „Genius Loci“ W tym samym roku pojawiła się książka dla najmłodszych - "Bajko-Nurki", w której Sikora był jednym z twórców. Fotograf wziął też udział w produkcji kalendarza "Twarzowa kolekcja". W 2012 r. ukończył pracę nad albumem "213 km pod paryskim brukiem", zawierającym fotografie metra w Paryżu. W 2014 r. powstały albumy:
 • "Cztery po roku" - tematem jest Polska
 • "Flow"
 • "Minął wiek“
 • "Istanbul – street photography“

Albumy Tomka Sikory to często edycje limitowane.

d25dljn

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25dljn
d25dljn
d25dljn