Niemal 500 os贸b przysz艂o we wtorek na warszawsk膮 promocj臋 ksi膮偶ki _ Strach_ Jana Grossa . Kilka os贸b pr贸bowa艂o wygwizda膰 historyka, ale wi臋ksza cz臋艣膰 sali przyj臋艂a jego wypowiedzi oklaskami.
Gross opisuje w _ Strachu_ akty antysemityzmu w powojennej Polsce, t艂umacz膮c je poczuciem winy Polak贸w z powodu w艂asnej postawy wobec Holocaustu, oraz chciwo艣ci膮 - jego zdaniem wielu Polak贸w skorzysta艂o materialnie na zag艂adzie 呕yd贸w. Gross twierdzi, 偶e w latach 1944-1947 na terenie Polski zamordowano ok. 1.5 tys 呕yd贸w, kt贸rych nazywa ofiarami polskiego antysemityzmu.
Promocja odbywa艂a si臋 w auli Wy偶szej Szko艂y Przedsi臋biorczo艣ci i Zarz膮dzania im. Leona Ko藕mi艅skiego po艂o偶onej na ulicy Jagiello艅skiej na warszawskiej Pradze, daleko od centrum. Mimo to publiczno艣膰 dopisa艂a, w wielkiej auli panowa艂 t艂ok. Przed wej艣ciem na teren szko艂y wszyscy go艣cie pokazywali zawarto艣膰 toreb ochroniarzom. Moderator ju偶 na wst臋pie spotkania zapowiedzia艂, 偶e niesforni dyskutanci b臋d膮 wyprowadzani przez ochron臋. Ka偶dy z go艣ci dosta艂 kartk臋, na kt贸rej mia艂 spisa膰 pytania do panelist贸w - tylko w ten spos贸b publiczno艣膰 mia艂a mo偶liwo艣膰 wzi臋cia udzia艂u w dyskusji.
Pierwsi niesubordynowani pojawili si臋 po wypowiedzi prof. Barbary Skargi: Jest w Polsce antysemityzm. I niestety czasami podnosi g艂ow臋, jak w 1968 roku. Kilku niezadowolonych s艂uchaczy wysz艂o, innych ucisza艂a ochrona. Jednak o tym, co dzia艂o si臋 w Polsce po wojnie, trzeba m贸wi膰 innym j臋zykiem ni偶 ksi膮偶ka Grossa . M艂odzi ludzie nie zdaj膮 sobie sprawy, co wojna zrobi艂a ze spo艂ecze艅stwem. Cz艂owiek jest zwierz臋ciem u艂omnym, a cz臋stym motywem jego dzia艂a艅 jest zawi艣膰 - m贸wi艂a prof. Skarga.
Prof. Marcin Kula skonstruowa艂 wypowied藕, jako wyliczank臋 rozczarowa艅, jakich dostarczy艂a mu dyskusja o _ Strachu. Skrytykowa艂 prokuratur臋 za zajmowanie si臋 spraw膮 ksi膮偶ki, a polskich historyk贸w, wypowiadaj膮cych si臋 w sprawie Grossa za _plemienn膮 walk臋 o histori臋 i postaw臋 obronimy nasze - jak to okre艣li艂. Zdaniem prof. Kuli Instytut Pami臋ci Narodowej pope艂ni艂 pewnego rodzaju niezr臋czno艣膰 publikuj膮c jako instytucja pa艅stwowa w odpowiedzi na _ Strach_ Grossa polemiczn膮 wobec niego w tonie ksi膮偶k臋 Po Zag艂adzie Marka Chodkiewicza.
* Jan Tomasz Gross powiedzia艂 m.in., 偶e jego zdaniem dyskusja wok贸艂 _ Strachu_ nie tak mocno dotyczy stosunk贸w polsko-偶ydowskich, co _relacji Polak贸w samych ze sob膮_. _Chodzi o polsk膮 wizj臋 to偶samo艣ci narodowej ufundowanej na romantycznym micie powsta艅ca. Nie mie艣ci si臋 w niej obraz Polak贸w przedstawiony w Strachu. Dlatego ta ksi膮偶ka porusza fundamenty, na kt贸rych zbudowali艣my poj臋cie o tym, kim jeste艣my_ - m贸wi艂 Gross .*