Poeta w służbie polityki
Poza Janem Sobieskim i Mikołajem Prażmowskim, bliskim współpracownikiem króla Jana Kazimierza i Ludwiki Marii Gonzagi, do stronnictwa profrancuskiego należeli także Jan Wielopolski i Jan Andrzej Morsztyn. Wielopolski zarządzał żupami solnymi w Wieliczce i Bochni, sprawował także urząd kanclerza wielkiego koronnego.
Jan Andrzej Morsztyn, oprócz dbania o sławę poetycką, robił także karierę polityczną. Od 1653 roku pozostawał na dworze królewskim i piął się po szczeblach kolejnych zaszczytów, najpierw jako zwykły dworzanin, potem sekretarz królewski, wreszcie otrzymał stanowisko podskarbiego wielkiego koronnego. Autor poczytnych wierszy "Do trupa" czy "Na krzyżyk na piersiach pewnej panny", ale także wielu innych, zbyt odważnych, by można je było opublikować w szkolnym podręczniku, był jednak przede wszystkim sprawnym politykiem. Umiejętność pisania i coś, co dziś można nazwać dobrą gadką, przydawała się nie tylko w dworskich flirtach, ale po prostu... w pracy.
Na portrecie: Jan Andrzej Morsztyn
WP.pl patronuje książce "Bóg, Honor, Trucizna". Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę - 30-procentowy rabat na książki. Dla wszystkich osób, które kupią "Bóg, Honor, Trucizna" rabat obowiązuje również na pozostałe książki z oferty znak.com.pl - nalicza się po wpisaniu kodu Rabat30% Zakupów należy dokonać pod adresem: http://www.znak.com.pl/promocjaWP