Młody starzec cierpi na bulimię
Jak twierdzą niektórzy historycy, Korybut mimo względnie młodego wieku miał naturę starca. W dodatku cierpiał na okropne dolegliwości żołądkowe, które były efektem napadów obżarstwa. Podejrzewa się, że cierpiał na pewien rodzaj bulimii i trudno się dziwić: być może naprawdę "zajadał" stres, jak w anegdocie, według której podczas jednego posiłku potrafił zjeść tysiąc chińskich jabłek, czyli pomarańczy. Już na początku lat 70. podupadł na zdrowiu i nie mógł wytrzymać wielogodzinnych publicznych obrad. W 1673 roku Michał Korybut udał się w podróż mimo zaleceń lekarzy o pozostaniu na dworze. Choroba szybko dała o sobie znak. Miesiąc po pierwszych dolegliwościach pękł wrzód w przewodzie pokarmowym i o powrocie do zdrowia nie było mowy. Piątego listopada król podpisał testament i przyjął sakrament ostatniego namaszczenia. Zmarł 5 dni później we Lwowie.
Nie wiadomo, dlaczego Michał Korybut zmarł w tak młodym wieku. Czy była to cukrzyca albo jakaś choroba dziedziczna (jego ojciec, książę Jeremi Wiśniowiecki, także zmarł dość wcześnie)? Wielokrotnie pojawiały się plotki o tym, że król został otruty: pasowałoby to do sposobów znanych z francuskiego dworu, ale czy należy wierzyć tym pogłoskom?
Na portrecie: Michał Korybut Wiśniowiecki
WP.pl patronuje książce "Bóg, Honor, Trucizna". Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę - 30-procentowy rabat na książki. Dla wszystkich osób, które kupią "Bóg, Honor, Trucizna" rabat obowiązuje również na pozostałe książki z oferty znak.com.pl - nalicza się po wpisaniu kodu Rabat30% Zakupów należy dokonać pod adresem: http://www.znak.com.pl/promocjaWP