Epilog
"Po wkroczeniu na Westerplatte hitlerowcy ze zdziwieniem rozglądali się po ruinach i zgliszczach. Nie znaleźli rzekomych umocnień fortecznych ani stalowych bunkrów wykrytych podobno przez niemieckie lotnictwo. Straty po ich stronie były znacznie większe od polskich" - czytamy w epilogu "Tajemnicy Westerplatte" Chochlewa i Rogulskiej. I dalej:
"Szacuje się, że zginęło ponad 90 żołnierzy niemieckich i 19 polskich. Hitlerowcom wygodnie było przemilczeć liczbę swych poległych. Polscy bohaterowie spełnili doskonale postawione przed nimi zadanie. Przez siedem długich dni i sześć nocy odpierali poważne siły morskie, lotnicze oraz lądowe.
Bitwa w obronie Westerplatte ze strategicznego punktu widzenia nie miała wpływu na przebieg działań kampanii wrześniowej. Była jednak niewątpliwie ważnym czynnikiem propagandowym. Podtrzymywała morale walczących wojsk i ludności cywilnej. Wzmacniała ducha oporu u polskich żołnierzy oczekujących pomocy sojuszniczych wojsk. Mobilizowała okrążane przez nieprzyjaciela zgrupowania armii do kontynuowania walki pomimo katastrofalnej sytuacji geopolitycznej państwa".