W czwartek 2 września poznamy tytuły siedmiu książek, które w tym roku znajdą się w finale nagrody literackiej - NIKE.
Jury pod przewodnictwem Marii Janion wybierze z nominowanej dwudziestki siedem tytułów, które znajdą się w finale nagrody. Zwycięzca tegorocznej edycji NIKE zostanie ogłoszony 3 października.
W poprzednich latach wśród nominacji do NIKE było więcej tomików poetyckich. W tym roku nominowano tylko dwa: najnowszy tomik poetycki Ewy Lipskiej Ja (Wydawnictwo Literackie) oraz Strzęp całunu Andrzeja Mandaliana (Czytelnik) - tom trenów poświęconych zmarłej żonie poety.
Tegoroczna, ósma już edycja NIKE, to prawdziwy triumf prozy - aż jedenaście z nominowanych książek to powieści i opowiadania, wiele z nich napisana została przez młodych autorów. Wśród nominowanych tytułów znalazł się Gnój Wojciecha Kuczoka (W.A.B.), jedna z najgłośniej dyskutowanych premier literackich zeszłego roku.
Kolejna wśród nominowanych książka młodego pisarza to Tartak Daniela Odii (wyd. Czarne) - powieściowy obraz biednej, zapomnianej prowincji, opowieść o upadłym pegeerze. Także nominowane Czwarte niebo Mariusza Sieniewicza (W.A.B.) to powieść rozgrywająca się współcześnie w Olsztynie.
Wśród nominowanych tytułów są też: Głośne historie Lidii Amejko (Oficyna 21) - tomik opowiadań znanej wrocławskiej dramatopisarki i Kalahari Wojciecha Albińskiego (Twój Styl) - literacki obraz życia w RPA. Małanka Reginy Godlewskiej (Rosner i Wspólnicy) to z kolei opowieść o losach pewnej żydowskiej rodziny na tle dziejów powojennej Polski.
Włodzimierz Kowalewski już po raz trzeci znalazł się na liście nominowanych do NIKE - tym razem z tomem opowiadań Światło i lęk (W.A.B.). Kolejny raz na liście nominowanych znalazło się też nazwisko Krystiana Lupy - jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów teatralnych. Podglądania (W.A.B.) to następny, po Labiryncie, tom jego dzienników. Nominowano też Monolog polsko-żydowski Henryka Grynberga (Czarne), Mój przyjaciel król Józefa Hena (Iskry) oraz Tryby Magdaleny Tulli (W.A.B.).
O znalezienie się w finale nagrody konkurują też: Posłaniec uczuć Małgorzaty Baranowskiej (Twój Styl) - gawęda o pocztówkach, które pisarka kolekcjonuje, Ojcobójcy Piotra Gruszczyńskiego (W.A.B.) - tom esejów o współczesnym teatrze oraz Wolny myśliwy Marty Piwińskiej (słowo/obraz terytoria) - szkice o Mickiewiczu pióra wybitnej znawczyni literatury romantycznej.
Nominowano ponadto książki: Nowosielski Mieczysława Porębskiego (Wydawnictwo Literackie), Krzemieniec Ryszarda Przybylskiego (Sic!) i Finis Silesiae Henryka Wańka (Wydawnictwo Dolnośląskie) oraz pracę antropologa kultury Małgorzaty Szpakowskiej Chcieć i mieć (W.A.B).
Laureat otrzyma statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz czek na 100 tys. zł. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i firma NICOM Consulting.