Ogromne zniszczenia nie tylko w miastach
Najbardziej zniszczone były miasta, ale wiejskiej społeczności również mocno ucierpiały w czasie wojny. Przykładowo Grecja w czasie okupacji niemieckiej straciła jedną trzecią lasów. W Jugosławii zniszczono 24 proc. sadów, 38 proc. winnic oraz zabito 60 proc. całego żywego inwentarza. Do tego dodajmy jeszcze grabież milionów ton (!) zboża, mleka i wełny. W Związku Radzieckim zniszczono 70 tysięcy wiosek z ich społecznościami i całą infrastrukturą.
Polska straciła w czasie wojny jedną piątą dróg, jedną trzecią linii kolejowych (ok. 16 tys. kilometrów), 85 proc. taboru i 100 proc. lotnictwa cywilnego. Holandia straciła 60 proc. transportu drogowego, kolejowego i wodnego, we Włoszech zniszczono 13 tys. mostów, a w Grecji nawet trzy czwarte całej floty.
Ruiny i góry gruzów, które pokrywały całą Europę były nie tylko zniszczeniem wielowiekowego dorobku kultury i architektury ale też, jak powiedział pewien brytyjski żołnierz, "pomnikiem ludzkiej siły autodestrukcji" i codziennym przypomnieniem doświadczonego w ostatnich latach zła.