Zdrowie seksualne Polaków
Zgodnie z definicją WHO, zdrowie seksualne obejmuje brak zaburzeń, satysfakcję i zadowolenie, udane relacje w związkach, pozytywną postawę wobec seksu oraz optymalny rozwój seksualny w ciągu życia. Jak wygląda zdrowie seksualne Polaków zgodnie z wyżej wymienionymi kryteriami?
"Trzy z nich są optymistyczne: większość badanych ocenia swoje związki jako udane, życie seksualne jako satysfakcjonujące, ma pozytywne nastawienie wobec seksu - deklaruje to około dwóch trzecich respondentów. Trudno obiektywnie ocenić rozpowszechnienie zaburzeń seksualnych. Z badań wynika, że wśród mężczyzn 5-8 proc. ujawnia zaburzenia erekcji, jedna trzecia przedwczesne wytryski, a wśród kobiet 8 proc. nie ma orgazmu, a jedna trzecia odczuwa spadek zainteresowania seksem i potrzeby współżycia.
Łącznie około 40 proc. mężczyzn i kobiet ma jakieś zaburzenie seksualne. Nie oznacza to jednak, że traktują je jako problem i odczuwają potrzebę szukania pomocy u specjalisty. Jedynie co piąta osoba z tej grupy czuje się chora i jest zainteresowana leczeniem. Brak potrzeby zmiany wynika z różnych przyczyn: braku partnera, pogodzenia się z losem, oporów przed udaniem się do specjalisty, innych problemów zdrowotnych ocenianych jako ważniejsze od seksualnych".